rozmiar czcionki: A | A | A

DZIEDZICTWO KULTUROWE W REWITALIZACJI - SZKOLENIE

21.09.2021 09:33

Dziedzictwo niematerialne, tradycje, historia, pamięć mieszkańców staje się coraz ważniejszym zasobem w rewitalizacji – tworzy więzy, odwołuje do wspólnotowości, pozwala wytwarzać energię mieszkańców. Do udziału w spotkaniu w szczególności zachęcamy osoby prowadzące rewitalizację oraz zainteresowane tematyką dziedzictwa kulturowego i zaangażowane w ochronę regionalnych tradycji - przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego działających choć po części na polu niematerialnego dziedzictwa kulturowego a także pracowników różnego rodzaju instytucji kultury, GOK itp. a także lokalnych działaczy.

Mamy nadzieję, że wiedza pozyskana na szkoleniu zaowocuje w różnego rodzaju zadaniach, choćby przy budowaniu strategii zarządzania dziedzictwem, co może następnie przełożyć się na wzmocnienie kapitału społecznego a także przyczynić się do rozwoju Państwa gminy.


Szkolenie odbędzie się online w dniu 30 września 2021 r. w godz. 10:00-13.00.

Aby wziąć w nim udział, należy kliknąć link: https://app.livewebinar.com/710-002-766 
Uprzejmie proszę o zgłaszanie chęci udziału w szkoleniu poprzez uzupełnienie poniższego formularza:   
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1c0yJSg9tXk2zGEtW7EObnBy16zTrXf12zW5kfV93E2w/edit?usp=sharing


PROGRAM SPOTKANIA


10.00-11.00 – Teoria - czyli jak rozpoznać niematerialne dziedzictwo kulturowe

Szkolenie dotyczyć będzie istoty niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz sposobów jego ochrony zgodnie z metodyką i metodologią opracowaną na forum UNESCO na potrzeby Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r. Powiemy między innymi
o tym jak rozumieć definicję podawaną przez Konwencję UNESCO, jak rozpoznać dziedzictwo niematerialne na swoim terenie, jak wpisać się na Krajową listę i jakie to niesie konsekwencje oraz czym jest Krajowy rejestr dobrych praktyk.


11.15 – 12.00 – Praktyka – jak i z kim chronić to dziedzictwo?
Porozmawiamy o kluczowej roli społeczności kultywującej swoje lokalne dziedzictwo we wszelkich działaniach związanych z jego ochroną. Rola ta jest na tyle istotna, że złożenie wniosku o wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego nie może się odbyć bez wcześniejszych konsultacji społecznych. Opowiemy o tym jak wyglądają te udane i te niezakończone sukcesem. Doradzimy na co zwracać uwagę przy ich organizacji i opisywaniu ich efektów we wniosku o wpis krajowy. Pokażemy też w jaki sposób traktowana jest społeczność tzw. depozytariusze tradycji w przykładowych wpisach na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości prowadzoną przez UNESCO

12.00 – 12.30 – Przekaz – czyli co zrobić z tym dziedzictwem?

Część szkolenia ma na celu pokazać, jak wykorzystać i z czego czerpać tworząc ofertę turystyczną oraz kształtując politykę kulturalną miasta. Autorka przeprowadzi słuchaczy przez bogaty świat niematerialnego dziedzictwa kulturowego, zarówno w skali mikro, jak i makro, wskazując, jak w ciekawy sposób przetworzyć lokalny zasób oraz poprowadzić narrację bazując na tradycji. Od nitki, aż po kłębek opowie o inicjatywach depozytariuszy, którzy przekuli pasję w pracę i nieźle na tym wyszli. Specyfikę procesu oraz plastyczność zasobu dobrze obrazuje wypowiedź jednego z szopkarzy: Bo szopka to nie jest model, jakieś tam odwzorowanie rzeczywistości to jest praktycznie fantazja danego artysty, on po prostu musi przetworzyć zabytki Krakowa, można powiedzieć zakląć zabytki Krakowa w formę tekturową. A wszystko w myśl idei, iż dziedzictwo jako istotny element miejskiego zasobu powinno wpływać na rozwój miasta, podnosić jego walory turystyczne, a także oddziaływać na poprawę wizerunku oraz warunków życia mieszkańców.


12.30 – 13.00 – dyskusja


Narodowy Instytut Dziedzictwa


Niezmiennie zachęcamy też do odwiedzania stron poświęconych rewitalizacji:


Rewitalizacja Dolny Śląsk


Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji


Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR