rozmiar czcionki: A | A | A

Wyniki Konkursu na Najbardziej Inspirujący Projekt POWT RCz-RP 2007-2013 lat 2014/2015.

17.04.2015 13:46

Znamy już wyniki Konkursu na Najbardziej Inspirujący Projekt POWT RCz-RP 2007-2013 lat 2014/2015. Mamy przyjemność poinformować Państwa, że pierwsze miejsce w Konkursie zajął projekt „Miejsca pełne widoków w Euroregionie Glacensis”. Drugi dolnośląski projekt, „Comenius viridis”, w którym Partnerem Wiodącym był Karkonoski Park Narodowy z siedzibą w Jeleniej Górze, zajął również wysokie, bo 3 miejsce. Opisy obu projektów zamieszczamy poniżej.

 

 

Celem konkursu ogłoszonego przez Wspólny Sekretariat Techniczny pod koniec marca 2015 r. było zapoznanie szerokiej opinii publicznej z interesującymi projektami realizowanymi w ramach Programu. Do konkursu nominowano 15 projektów, w tym 8 z udziałem podmiotów z Dolnego Śląska. Przy ich wyborze uwzględniono wkład w osiągnięcie celów Programu i rozwój więzi transgranicznych, wpływ na pogranicze oraz wyjątkowość działań, które mogą zainspirować inne podmioty do naśladownictwa.

 

 

Spośród 15 projektów opinia publiczna wybrała w głosowaniu internetowym najbardziej interesujące projekty. W głosowaniu oddano 1194 ważnych głosów. W imieniu organizatora konkursu, Wspólnego Sekretariatu Technicznego, dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w konkursie i w wyborze projektów, a także głosującym. Drobne przedmioty upominkowe zostały wysłane do 10 wylosowanych osób, które wzięły udział w głosowaniu.

                                                                                                                               

Wśród 10 najlepszych projektów znalazło się 5 z udziałem podmiotów z Dolnego Śląska:

 

1. Miejsca pełne widoków w Euroregionie Glacensis z udziałem następujących partnerów z Dolnego Śląska: Gmina Miejska Nowa Ruda, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Glacensis, Gmina Kudowa Zdrój i Gmina Radków  (więcej o projekcie na stronie: http://www.cz-pl.eu/pl/miejsca-pe-ne-widokow-w-euroregionie-glacensis.html);


2. Comenius viridis, w którym Partnerem Wiodącym był Karkonoski Park Narodowy z siedzibą w Jeleniej Górze (więcej o projekcie na stronie: http://www.cz-pl.eu/pl/comenius-viridis.html);


3. Muzea wiejskie z udziałem Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju (więcej o projekcie na stronie: http://www.cz-pl.eu/pl/muzea-wiejskie.html);


4. Energetyczny Portal Innowacyjny CZ-PL  z udziałem Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A. we Wrocławiu (więcej o projekcie na stronie: http://www.cz-pl.eu/pl/-energetyczny-portal-innowacyjny-cz-pl.html);


5. Magistrala Narciarska Karkonosze - Góry Izerskie, gdzie partnerem projektu jest Stowarzyszenie Bieg Piastów  (więcej o projekcie na stronie: http://www.cz-pl.eu/pl/magistrala-narciarska-karkonosze-gory-izerskie-.html).

 

 

03797 Miejsca pełne widoków w Euroregionie Glacensis

     
    
Dziedzina wsparcia: 2.2 Wspieranie rozwoju turystyki


Partner wiodący: Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis


Partnerzy projeku: Gmina Miejska Nowa Ruda, Miasto Trutnov, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Glacensis, Gmina Kudowa Zdrój, Gmina Horní Čermná, Gmina Radków, BRANKA, o.p.s.


Dofinansowanie z EFRR: 1 258 138,58 euro

 

Działania realizowane w ramach projektu przyczyniły się do poszerzenia oferty turystycznej na pograniczu polsko-czeskim. W okresie trwania projektu zostało zbudowanych/wyremontowanych siedem wież widokowych i jeden punkt widokowy - 3 po stronie polskiej i 5 po stronie czeskiej. Jednocześnie został udostępniony, dla turystów niezwykle interesujący, nowy produkt turystyczny w formie konkursu – „Wędrowanie po wieżach widokowych”, który w interesujący sposób rozszerza ofertę turystyczną w okresie letnim, gdy liczba odwiedzających ten region jest mniejsza. Kolejną wartością dodaną jest połączenie nowego produktu - wież widokowych z istniejącą ofertą szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. 

     

Nowo powstałe produkty turystyczne na czesko-polskim pograniczu będą miały pozytywny wpływ na wzrost liczby turystów i związany z tym wzrost przychodów z obsługi turystyki, rozwój przedsiębiorczości oraz utrzymanie zatrudnienia w regionach przygranicznych.

                                                                                                                               

Partnerzy projektu z Polski i Czech przez cały czas realizacji projektu na bieżąco się kontaktowali. Działania inwestycyjne realizował samodzielnie każdy z partnerów, zgodnie z przepisami swojego kraju. Działania nieinwestycyjnie były realizowane wspólnie. W czasie realizacji projektu partnerzy regularnie uczestniczyli w spotkaniach koordynacyjnych, gdy razem współpracowali przy tworzeniu wielojęzycznych materiałów promocyjnych.

 

Dla polsko-czeskiego obszaru Euroregionu Glacensis był to niezwykle ważny projekt, dzięki niemu pogranicze zyskało nowe atrakcje turystyczne w formie nowych wież widokowych. Jednocześnie projekt ten został bardzo pozytywnie oceniony, co potwierdza, że ta forma rozwoju współpracy jest właściwa. Partnerzy uczestniczący w tym projekcie będą kontynuować współpracę w przyszłości.

 

 


03393 COMENIUS  VIRIDIS

     
            
Dziedzina wsparcia: 2.3 Wspieranie współpracy w zakresie edukacji


Partner Wiodący: Správa Krkonošského národního parku


Partnerzy Projektu: Karkonoski Park Narodowy z siedzibą w Jeleniej Górze, Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER, Brontosaurus Krkonoše


Dofinansowanie z EFRR: 529 941,22 euro

 

Podstawowym celem projektu realizowanego przez  KRNAP i KPN i Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER jest podniesienie poziomu wiedzy przyrodniczej, tożsamości i identyfikacji z regionem wśród społeczności lokalnych, głównie uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i średnich z obszaru Karkonoszy oraz terenów przyległych, po obu stronach granicy. Kolejnym celem jest upowszechnienie wiedzy o wartościach przyrodniczych regionu wśród turystów odwiedzających Karkonosze. W ramach projektu prowadzone są zajęcia edukacyjne, warsztaty, wykonywane są nowe publikacje i pomoce dydaktyczne. Po polskiej stronie realizowany jest cykl 216 bezpłatnych zajęć dla około 6500 uczniów i nauczycieli. Zdobyta wiedza pozwoli na głębsze poznanie walorów przyrodniczych Karkonoszy, na wszechstronny i konkurencyjny rozwój młodych ludzi i ułatwi ich funkcjonowanie w przyszłości na obszarze pogranicza polsko – czeskiego, w sąsiedztwie dwóch parków narodowych. W ramach projektu zostały zaplanowane  4 imprezy masowe (3 się już odbyły) – festyny adresowane do społeczności lokalnych i turystów. Przygotowywanych jest 31 pomocy dydaktycznych i wydawnictw, których nakład osiągnie około 37 000 oraz 2 wystawy fotograficzne oraz cykl 4 krótkich filmów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Będą wykonywane także liczne materiały dydaktyczne i wydawnicze a także audioprzewodniki, przez co znacząco zwiększa się oferta dla  osób niedosłyszących. Zrealizowane zostaną spoty filmowe i wystawy fotograficzne, które prezentowane będą po polskiej i czeskiej stronie w różnych miejscach.     

 

Działania po polskiej i czeskiej stronie zostały ściśle powiązane już na etapie przygotowaniaprojektu. Wieloletnia już współpraca w obszarze eduakcji ekologicznej pomiędzy KRNAP i KPN została poszerzona i wzbogacona poprzez udział Ośrodka SEVER w zadaniach projektu. Pracownicy 3 obiektów partnerskich regularnie się spotykają, są w stałym kontakcie mailowym i telefonicznym. Odbywają sie zajęcia edukacyjne i imprezy masowe o charakterze transgranicznym. Ma miejsce wymiana doświadczeń i nawiązywanie nowych, cennych kontaktów wśród pracowników edukacyjnych i nauczycieli ze strony polskiej i czeskiej.

                                                                                                                                                         

Niewątpliwie wspólne działania o charakterze transgranicznym nie tylko poszerzają i wzbogacają obszar działaności edukacyjnej obu partnerów, ale czynią go także bardziej atrakcyjnym. Oferta edukacyjna stała się bardziej dostępna przez co wzrasta wiedza o potrzebach ochrony przyrody Karkonoszy. Podjęte wspólne polsko - czeskie projekty i ich kontynuacja pozwolą na wytyczenie dalszych kierunków prac. Rozwijanie współpracy polsko-czeskej jest nieodzowne dla ochrony zasobów przyrodniczych regionu.

 

 

 

 

Lista rankingowa wyróżnionych projektów, zgodna z liczbą głosów oddanych na dany projekt, przedstawia się w następujący sposób:
1. Miejsca pełne widoków w Euroregionie Glacensis
2. Przyroda wokół nas
3. Comenius viridis
4. Muzea wiejskie
5. Energetyczny Portal Innowacyjny CZ-PL
6. Ścieżka rowerowa Racibórz - Krzyżanowice - Chotěbuz wzdłuż rzek Olza i Odra
7. Żywe lekcje tradycji - zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego Górali Śląskich na pograniczu polsko - czeskim
8. Zabawne pogranicze
9. Magistrala Narciarska Karkonosze - Góry Izerskie
10. Ochrona przeciwpowodziowa na pograniczu raciborsko - opawskim poprzez logistyczne doposażenie i doskonalenie działań służb kryzysowych