rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta w Modenie w ramach Projektu „ET-Struct”

15.12.2010 14:58

W ramach prac projektowych rozpoczyna się następny etap prac nad wdrożeniem nowych stałych struktur zarządzania, eliminujących brak spójności pomiędzy systemem edukacji a potrzebami rynku pracy. Kolejne spotkanie ekspertów odbyło się w Modenie 25 i 26 listopada 2010. Partnerów projektu gościło stowarzyszenie CNA Modena oraz Modena Formazione publiczna instytucja miasta Modena.

W pierwszym dniu wizyty czyli 25 listopada omówiono postępy w realizacji badań regionalnych, w którym zestawiono właściwości rynków pracy z gospodarką regionalną. Każdy partner wraz z ekspertem zewnętrznym przygotował krótką prezentację wyników, podsumowującą badania rynku pracy. Koordynator Rafał Kieca oraz ekspert zewnętrzny Marek Gawroń, przedstawiciele DCIZiDN, jako pierwszy partner w projekcie przygotowali raport z badań. Jedną z konkluzji przeprowadzonych badań jest informacja, że pracodawcy  spośród cech potencjalnego pracownika najbardziej cenią praktyczne umiejętności, ale ważna jest też ambicja, motywacja do pracy i nastawienie na sukces. Nieodzowna jest wiedza teoretyczna i umiejętność radzenia sobie z różnorodnymi zadaniami. Pracodawcy podkreślają także słabą jakość kształcenia praktycznego, przestarzałe programy nauczania etc.

Z pobytem w Modenie wiązał się również udział w spotkaniu inaugurującym rozpoczęcie etapu prac nad mechanizmami i instrumentami mającymi na celu optymalizację kwalifikacji siły roboczej z  potrzebami regionalnej ekonomii krajów zaangażowanych w projekt. W pakiecie tym zostaną stworzone dwa narzędzia. Pierwszym z nich jest podręcznik zarządzania „ET-Academy”, w którym opracowane zostaną organizacyjne i funkcjonalne aspekty kształcenia w danych regionach. Drugim narzędziem jest Zintegrowany System Zarządzania Treścią „ET-LearnTrain”, w którym partnerzy utworzą moduły nauczania online i offline dostosowanie do potrzeb kształcenia. DCIZiDN jako jeden z partnerów jest odpowiedzialny za realizację akcji pilotażowych, w których testowane będą w/w instrumenty.

Na rok 2011 zaplanowano warsztaty robocze, podczas których zostaną zaprezentowane potencjalne rozwiązania w ramach projektu „ET-Struct”. Wezmą w nich udział przedstawiciele polityki, ekonomii i edukacji z regionów, które miałyby być objęte projektem, tj. z powiatu wałbrzyskiego, świdnickiego, kłodzkiego, ząbkowickiego oraz dzierżoniowskiego.

„Economic Educational Territorial – Structure”, czyli „ET-Struct” to projekt realizowany w ramach programu Central Europe i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt rozpoczął się w styczniu 2010 roku i potrwa do końca 2012 roku. Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 2.5 miliona euro. Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu www.etstruct.eu oraz na stronie Dolnośląskiego Centrum Informacji Zawodowej i Kształcenia Nauczycieli www.ciz.walbrzych.pl