rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta studyjna dolnośląskich samorządowców w Bolonii we Włoszech

29.10.2013 15:16

W dniach 21-23 października 2013 r. stolicę regionu Emilia-Romania we Włoszech, Bolonię, odwiedzili samorządowcy reprezentujących wszystkie szczeble administracji regionalnej na Dolnym Śląsku. Celem wizyty, która odbyła się w ramach realizowanego w latach 2010-2013 międzyregionalnego projektu-miniprogramu EnercitEE, było poznanie miejscowych dobrych praktyk oraz wymiana doświadczeń w zakresie podniesienia efektywności energetycznej.

Polskim uczestnikom zaprezentowano krótką charakterystykę regionu wraz z jego bieżącą sytuacją. Emilia-Romania to gęsto zaludniony (4,4 mln mieszkańców przy ponad 22 000 km2 powierzchni) i bardzo dobrze rozwinięty włoski region, z mocnym przemysłem (samochodowy, opakowaniowy, ceramiczny i spożywczy) i rolnictwem. Mimo, iż region należy do najbogatszych w Unii Europejskiej, aktualnie boryka się z ogólnoświatowym kryzysem, który uwidacznia się przede wszystkim w zwiększonym bezrobociu. Emilia-Romania, tak jak inne regiony włoskie, zawsze była aktywna na polu efektywności energetycznej i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii na swoim obszarze. Wystarczy wspomnieć, że w popularnej europejskiej inicjatywie Porozumienie Burmistrzów skupiającej władze regionalne i lokalne, które dobrowolnie zobowiązują się do podejmowania działań mających na celu zmniejszenie emisji CO2 na swoim terenie gmin z tego regionu jest 128 (dla porównania, gmin dolnośląskich są 2, wszystkich polskich 35). W związku z tym stanowi doskonałe miejsce do „podpatrzenia” ciekawych rozwiązań.


Pierwszym punktem wizyty była niewielka biogazownia w położonej pod Bolonią miejscowości San Giovanni in Persiceto. Instalacja jest projektem pilotażowym, gdzie produkowany z lokalnie dostępnej kiszonki kukurydzianej biogas jest oczyszczany do postaci biometanu. Gaz ten jest następnie pompowany do krajowej sieci gazowej lub używany jako paliwo w pojazdach. Biogazownie tego typu mogą liczyć we Włoszech na korzystne dopłaty (np. Feed-in Tariff), co czyni inwestycję opłacalną. Dane techniczne biogazowni: 500 m3/h wytwarzanego biogazu (temp. procesu 55°C), 1,2 MW mocy zainstalowanej (wykorzystuje się tylko 0,9 MW), zużywa się rocznie ok. 18,500 ton biomasy (głównie kiszonka kukurydziana i rolnicze produktu uboczne), uprawa na obszarze ok. 340 h.


Następnie uczestnicy odwiedzili jedną z większych we Włoszech ekologiczną spalarnię odpadów zarządzaną przez komunalną spółkę HERA. Ta nowoczesna spalarnia spełnia wszystkie, nawet najbardziej restrykcyjne unijne przepisy i wymagania dotyczące emisji szkodliwych związków do atmosfery. Rozbudowany system monitoringu na bieżąco śledzi wszystkie parametry robocze i wyświetla je na specjalnej stronie internetowej, do której każdy może mieć dostęp. Gruntownie przebudowany i zmodernizowany w 2005 r. zakład posiada dwie niezależne linie, z których każda przetwarza dziennie 300 ton odpadów miejskich mieszanych i specjalnych (również groźnych dla zdrowia). Odzysk ciepła możliwy dzięki specjalnej stacji kogeneracyjnej. System produkuje rocznie 130 mln kWh energii elektrycznej i 30 mln Mcal energii cieplnej, które są przekazywane do sieci krajowej energetycznej i ciepłowniczej. Uzyskana w skali roku ze spalania odpadów energia elektryczna i cieplna odpowiada ok. 37,000 ton oleju napędowego.


Program wizyty dopełniło zwiedzanie miejskiej ekspozycji rozwiązań energooszczędnych w budownictwie oraz wielofunkcyjnego energooszczędnego budynku studenckiego (akademik), który przez większą część roku sam pokrywa swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną (zainstalowane panele fotowoltaiczne i pompa ciepła, specyficzna konstrukcja typowa dla domów pasywnych). Budynek jest również wyposażony w jadłodajnię, salę do ćwiczeń fizycznych, czytelnię pralnię i inne udogodnienia.


Ostatecznie program wizyty spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem dolnośląskich samorządowców, którzy często podejmowali żywą dyskusję na temat przedstawianych rozwiązań. Wskazano także potrzebę częstszego organizowania takich wydarzeń. Nic tak bowiem nie inspiruje do działania tak bardzo, jak właśnie obserwowanie innych.