rozmiar czcionki: A | A | A

Uroczyste zakończenie II cyklu szkoleniowego w ramach „Dolnośląskiej Akademii Kadr”

21.09.2011 12:21

Uroczyste zakończenie II cyklu szkoleniowego projektu „Dolnośląska Akademia Kadr” w Zamku Książ w Wałbrzychu w dniu 19 września 2011 r.

W dniu 19 września 2011 r. w Zamku Książ w Wałbrzychu odbyło się seminarium pod hasłem „Dolnośląska Akademia Kadr kluczem do sukcesu w projektach międzynarodowych” kończące II cykl szkoleniowy  „Dolnośląskiej Akademii Kadr”. Projekt jest realizowany w ramach Programu  Operacyjnego  Kapitał Ludzki.

 

Kulminacyjnym punktem tego wydarzenia było uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnikom II cyklu szkoleniowego przez Pana Jacka Kaszubę, pełniącego funkcję z-cy Dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich UMWD.





 

II cykl szkoleniowy realizowany był od października 2010 r. do lipca 2011 r. Obejmował kurs języka angielskiego w wymiarze 140 godzin oraz szkolenia tematyczne w łącznym wymiarze 70 godzin, z zakresu:


·      zarządzania projektem unijnym

·      zamówień publicznych

·      pracy z arkuszem kalkulacyjnym

·      Public Relations w administracji

·      protokołu dyplomatycznego

·      zarządzania czasem

·      autoprezentacji


Uczestnikami II cyklu byli pracownicy urzędów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z terenu województwa dolnośląskiego. Dzięki wsparciu kwalifikacje i kompetencje podniosło 97 osób.


Projekt „Dolnośląska Akademia Kadr” uzyskał 95% dofinansowania z środków zewnętrznych, tj.  z Europejskiego Funduszu Społecznego – 85% i budżetu państwa – 10%. Wkład własny województwa dolnośląskiego to 5% całkowitej wartości projektu. Udział w cyklu szkoleniowym był bezpłatny.


Cele i korzyści wynikające z realizacji projektu „Dolnośląska Akademia Kadr” to m.in.


  • - wzmocnienie potencjału administracji samorządowej prowadzące do pozyskania środków zewnętrznych z UE;
  • - zwiększenie intensywności współpracy międzynarodowej na terenie województwa dolnośląskiego, która wpłynie na bardziej efektywne zarządzanie polityką regionalną i promocję regionu;
  • - zwiększenie efektywności podejmowanych działań w zakresie tworzenia wspólnych projektów unijnych przyczyniających się do rozwoju regionu;
  • - wsparcie inicjatyw współpracy międzynarodowej;
  • - podniesienie kompetencji kadry urzędniczej.