rozmiar czcionki: A | A | A

Konferencja projektu EnercitEE dot. energooszczędności budynków

21.11.2013 11:47

20 listopada w sali konferencyjnej Hotelu im. Jana Pawła II we Wrocławiu odbyła się konferencja regionalna pn. „Energooszczędność budynków. Wymogi, dobre praktyki i rekomendacje na bazie doświadczeń projektu EnercitEE”.

Głównym jej założeniem była promocja wiedzy, wymiana doświadczeń i prezentacja dobrych praktyk, które wpływają na efektywne użytkowanie energii i zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych w budownictwie.

Licznie zgromadzeni przedstawiciele dolnośląskich jednostek samorządu terytorialnego, jednostek podległych, uczelni wyższych, stowarzyszeń, firm i przedsiębiorstw zainteresowanych tematyką efektywności energetycznej w sektorze budowlanym wysłuchali szereg prezentacji.

Oprócz działań Województwa Dolnośląskiego w zakresie zwiększania efektywności energetycznej w regionie na przykładzie dokonań projektu-miniprogramu EnercitEE przedstawiono szczegółowo stan wdrażania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków w Polsce, w szczególności pod kątem wymagań dla podmiotów publicznych. Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z rolą efektywności energetycznej w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 i priorytetach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, który w nadchodzących latach będzie dysponował kwotą ponad 2 mld euro dla Dolnego Śląska. Jako dobrą praktykę przedstawiono budowę szkoły podstawowej w Budzowie (gmina Stoszowice)  -  przykład udanej realizacji pierwszego w Polsce budynku użyteczności publicznej w technologii domu pasywnego. W trakcie konferencji specjalista od zarządzania energią w swojej gminie przybliżył specyfikę swojej pracy, wskazując na duże oszczędności, które gminie może dać zatrudnienie tego rodzaju eksperta. Uczestnicy wysłuchali również prezentacji na temat zalet i wad zastosowania różnych rodzajów odnawialnych źródeł energii w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom konferencji.


Agenda konferencji i prezentacje do pobrania:


Agenda konferencji


Działania Województwa Dolnośląskiego w zakresie wspierania efektywności energetycznej na przykładzie projektu EnercitEE - Arkadiusz Suliga (UMWD)


Stan wdrażania Dyrektywy EPBD w Polsce - Przemysław Stępień (Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska)


Rola efektywności energetycznej w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 i priorytetach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - Grzegorz Mikołajczyk (UMWD)


Szkoła Podstawowa w Budzowie jako przykład udanego budownictwa w technologii domu pasywnego - Marek Janikowski (Wójt Gminy Stoszowice)


Stanowisko eksperta ds. zarządzania energią – zyski i zalety dla gminy - Kamil Wojciechowski (ekspert ds. energii w Gminie Bielawa)