rozmiar czcionki: A | A | A

PLATFORMA EDUKACYJNA AGENDY MINISTRA ZDROWIA – KRAJOWEGO CENTRUM DS. AIDS DLA LEKARZY I STUDENTÓW MEDYCYNY Z ZAKRESU HIV/AIDS.

15.07.2011 12:09

Ministerstwo Zdrowia oraz Krajowy Konsultant w Dziedzinie Ginekologii i Położnictwa Pan prof. Stanisław Radowicki we współpracy z Krajowym Centrum ds. AIDS informują, że dnia 23 września 2010 roku zostało podpisane nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.
Tekst rozporządzenia dostępny jest na stronie:
http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2010187125901.pdf

Przedmiotowe rozporządzenie zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw z dnia 07 października 2010 roku, Nr 187, poz.1259. Weszło w życie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, tzn. 07 kwietnia 2011 roku.
Badanie w kierunku HIV będzie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (oczywiście w przypadku, gdy lekarz ginekolog/położnik będzie miał podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na prowadzenie kobiet w ciąży). Dokładny opis postępowania znajduje się w Rekomendacjach grupy ekspertów powołanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w zakresie perinatalnej transmisji HIV, które są dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia:
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/rekomen_grup_24022010.pdf

Należy przy tym pamiętać, że terapia antyretrowirusowa (ARV) podana kobiecie w ciąży, a także w trakcie porodu może uchronić jej dziecko przed zakażaniem HIV. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie zakażenia HIV u kobiet w ciąży. Ryzyko transmisji wirusa HIV z matki na dziecko w trakcie ciąży, porody i karmienia piersią w przypadku, gdy matka nie jest świadoma swojego zakażenia, może wynosić nawet do 30% - 50%.
Ryzyko zakażenia dzieci od kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV, przy odpowiedniej profilaktyce z zastosowaniem leków ARV, jest znacznie mniejsze i wynosi tylko ok. 1%.

W celu umożliwienia szybkiego dostępu do specjalistycznej wiedzy z zakresu HIV/AIDS, Krajowe Centrum ds. AIDS – Agenda Ministra Zdrowia uruchomiło na swojej stronie internetowej: www.aids.gov.pl platformę edukacyjną dla lekarzy, pielęgniarek, położnych i studentów medycyny (http://www.hiv-aids.edu.pl/program-edukacyjny)

W serwisie znajdują się dwa rodzaje szkoleń – szkolenie dla lekarzy ginekologów – szkolenie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Szkolenia to szereg videocastów, wykładów, prezentacji i artykułów opracowanych przez specjalistów zajmujących się HIV/AIDS od wielu lat.
W każdej wersji kursu znajdują się testy sprawdzające wiedzę. Po pozytywnym rozwiązaniu testu otrzymuje się, w porozumieniu z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie, do 10 punktów edukacyjnych oraz certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Z platformy e-learningowej mogą korzystać lekarze, którzy po zalogowaniu wpiszą swój numer prawa wykonywania zawodu. Każdy uczestnik programu ma własne konto edukacyjne, na którym znajdzie informacje dotyczące przebiegu szkolenia. Ponadto na stronie znajduje się forum dyskusyjne, gdzie można podzielić się opiniami na temat programu, a także można zadać pytanie ekspertowi.