rozmiar czcionki: A | A | A

Anonimowi Alkoholicy

12.04.2012 10:50

ANONIMOWI ALKOHOLICY – Kim są?

Anonimowi alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu.

Jedynym warunkiem uczestnictwa we Wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki.

Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie zwalcza żadnych poglądów. Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu. ( Preambuła AA )

Wspólnota  powstała w 1935 r. w Stanach Zjednoczonych. Obecnie działa w ponad 150 krajach. W Polsce pierwsza grupa AA została utworzona 1974 r. w Poznaniu, inspiratorami byli profesjonaliści zajmujący się zawodowo leczeniem uzależnienia od alkoholu. Obecnie w Polsce działa około 2300 grup skupionych wokół 13 Regionów. W Regionie Dolnośląskim działa 178 grup AA.

Dwanaście Kroków to fundament programu AA, zdrowienia z alkoholizmu. Program Dwunastu Kroków poświęcony jest sprawie utrzymania alkoholika w trzeźwości rozumianej nie  tylko jako powstrzymywanie się od picia alkoholu, lecz także zmiana jego postawy wobec samego siebie, swojej choroby, najbliższego otoczenia i życia w ogóle. Te kroki nie są wymyśloną teorią, ale wynikają ze zdobytego drogą prób i błędów doświadczenia pierwszych uczestników Wspólnoty AA. Opisują to, co zdaniem uczestników Wspólnoty AA, pomogło osiągnąć trzeźwość. Zaakceptowanie treści Kroków nie jest koniecznym wymogiem uczestnictwa w AA.

Nikt nie „zapisuje się” do AA w powszechnie przyjętym sensie. Nie wypełnia się żadnej deklaracji członkowskiej. Grupy AA nie prowadzą żadnego wykazu członków. Nie ma wpisowego, składek ani żadnych opłat. Większość ludzi włącza się do AA, przychodząc po prostu na spotkanie grupy. Jeżeli po kilku spotkaniach ktoś uzna że to nie dla niego, to nikt nie będzie go namawiał do ponownego przyjścia. Każda grupa stara się być samowystarczalna i niezależna od innych grup, placówek czy instytucji. Każda grupa zbiera się raz w tygodniu na tzw. mityngu. Podstawową zasadą działania grup AA jest zachowanie anonimowości  swoich członków i zasłyszanych na mityngu spraw i zdarzeń.

Wiele osób trafiło do AA dzięki życzliwości ludzi dobrej woli. Wspólnota AA stara się współpracować, a nie łączyć z wieloma instytucjami. W 2011 r. przeprowadziła na poziomie krajowym szereg spotkań informacyjnych, miedzy innymi w siedzibie PARPA,  z Centralnym Zarządem Służb Więziennictwa, nawiązano kontakt z  Naczelną Izbą Lekarską, Stowarzyszeniem Kuratorów Sądowych. Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu naszej Wspólnoty był udział naszych przedstawicieli w połączonym posiedzeniu Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu i Senatu w dniu 9 czerwca 2011. Dla przyjaciół AA i profesjonalistów wydawany jest informator w wersji elektronicznej „WIEŚCI z AA”.

 

Jak się skontaktować z AA ?

Pisząc: Fundacja biura Służby Krajowej  AA w Polsce

            00-950 Warszawa 1 skrytka pocztowa 243,

e-mail aa@aa.org.pl

Lub:     Punkt Informacyjno Kontaktowy Regionu Dolnośląskiego AA

            Czynny od pon.-pt w godz. 16.00-21.00                   

50-224 Wrocław Pl. Św. Macieja 5 tel 71 321 21 24 

e-mail:pik009@aa.org.pl 

 

 

Strony internetowe AA:

www.aa.org.pl

www.region.dolnoslaskiaa.gower.pl