rozmiar czcionki: A | A | A

Ruszyła Kampania społeczna pod nazwą "Ruszamy po zdrowie"

Jednym z poważnych problemów, z którym borykamy się jako społeczeństwo w ciągu ostatnich 30 lat, jest otyłość. W związku z tym, 1 września we Wrocławiu wystartowała kampania społeczna „Ruszamy po zdrowie”. Jej inicjatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Zadaniem tej kampanii jest uświadomienie mieszkańców Województwa Dolnośląskiego na temat otyłości.

Odbiorcami kampanii są dzieci/młodzież oraz ich rodzice/opiekunowie, do których dotrzemy z informacją, że wystarczy zmienić kilka zasad w codziennym życiu, aby być w dobrej formie i cieszyć się zdrowiem.

CELE:

  • Zwiększenie świadomości wśród odbiorców projektu na temat skutków  niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej.
  • Zwrócenie uwagi na dokonywane wybory zdrowotne.
  • Edukacja w zakresie stosowania zbilansowanej diety.
  • Dotarcie do grupy docelowej z komunikatem kompleksowego podejścia w dbaniu o zdrowie.


U dzieci z nadmierną masą ciała istotnie częściej występuje astma oskrzelowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zespół policystycznych jajników, bezdechy senne, nadciśnienie śródczaszkowe, zaburzenia kostno-mięśniowe wynikające z przeciążenia kości i mięśni szkieletowych, oraz szereg zaburzeń emocjonalnych spowodowanych brakiem akceptacji przez samego siebie, rodzinę i rówieśników. Białkomocz oraz ogniskowe stwardnienie kłębków nerkowych diagnozowane jest u skrajnie otyłych nastolatków, co w przyszłości może skutkować niewydolnością nerek. Podwyższone ryzyko raka piersi, okrężnicy i nerki, wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu oraz kamicy pęcherzyka żółciowego w życiu dorosłym wiąże się również z otyłością w wieku rozwojowym.Ambasadorem Kampanii jest Bartosz Oskroba - profesjonalny „rider”.
Od kilku lat reprezentujący Polskę w Mistrzostwach świata w Barcelonie. Od 2020 zajmuje 1. miejsce w Mistrzostwach Polski. W 2022 r. zdobył 2 miejsce na MŚ World Skate Games w Buenos Aires, 4 miejsce na MŚ Urban World series w Barcelonie.


Realizatorem Kampanii społecznej "Ruszamy po zdrowie" jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Kampania finansowana jest ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Więcej informacji na stronie