rozmiar czcionki: A | A | A

Spada umieralność przedporodowa na Dolnym Śląsku

02.03.2010 11:12 11:12

Poprawa opieki perinatologicznej w naszym regionie to jeden z elementów polityki zdrowotnej prowadzonej przez zarząd województwa od 2008 roku. W poniedziałek efekty tego programu prezentowano na seminarium, w którym udział wzięła minister zdrowia dr Ewa Kopacz.

Na spotkaniu zorganizowanym wspólnie z Akademia Medyczną dr Roman Szełemej, pełnomocnik zarządu województwa ds. polityki zdrowotnej wraz z zespołem współpracujących z nim specjalistów  omówili to co dotąd udało się zrobić w tej dziedzinie na Dolnym Śląsku.

Główne założenia programu to obniżenie wskaźnika śmiertelności noworodków w latach 2008 - 2011, poprzez min. wyposażanie szpitali w nowoczesny sprzęt, w tym respiratory, stanowiska do resuscytacji, aparaty do fototerapii, sprzęt monitorujący, strzykawki automatyczne, inkubatory , aparaty USG,  kardiotokografy. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu Województwa.
Równolegle prowadzony jest internetowy system monitoringu, który pozwala na bieżąco  gromadzić  dane  perinatologiczne ze wszystkich szpitali zaangażowanych w program, by mierzyć  na bieżąca efekty jego wprowadzania. Pozwala to na gromadzenie danych, ich analizę, wyciąganie wniosków i reakcję.

Do celu jeszcze długa droga, ale są już pierwsze efekty naszych działań. Zanotowaliśmy dynamiczny spadek śmiertelności okołoporodowej. Jesteśmy w tej chwili na 7 miejscu w Polsce” – mówił dr Roman Szełemej.
Minister Kopacz odwiedziła także Wałbrzych gdzie wzięła udział w uroczystym otwarciu oddziału ratunkowego w szpitalu im. Sokołowskiego oraz w przekazaniu nowoczesnego ambulansu do przewozu noworodków.

Pomysły, które są realizowane na Dolnym Śląsku powinny być klonowane i wprowadzane w całej Polsce. Zamiast ciągłego „daj” tutaj słyszę prośbę o wsparcie tego dobrego, co już sami zaczęliście realizować.” – tak oceniała zaprezentowane efekty programu  minister Kopacz.