rozmiar czcionki: A | A | A

Milion złotych na da Vinci

22.07.2011 13:08 13:08

Marszałek Dolnego Śląska Rafał Jurkowlaniec zaproponował wsparcie finansowe w wysokości 1 mln zł na operacje wykonywane przy pomocy robota da Vinci. Operacje przy użyci tego nowoczesnego robota chirurgicznego, jedynego w Polsce, prowadzi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu.

21 lipca br. marszałek Jurkowlaniec spotkał się w tej sprawie z prof. Wojciechem Witkiewiczem, dyrektorem placówki przy ul. Kamieńskiego. Wówczas zaproponował swoją pomoc finansową ponieważ Ministerstwo Zdrowia odmawia refundowania tego typu zabiegów. Ponadto marszałek będzie zabiegał w resorcie zdrowia o wpisanie tego typu operacji na listę zabiegów refundowanych.

***
Zakup robota da Vinci został sfinansowany w ramach grantu z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za 8,5 mln zł udało się kupić najnowocześniejszą wersję robota da Vinci Si z dwiema konsolami oraz zestawem narzędzi na 10 operacji. Zespół chirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu pracujący przy użyciu robota da Vinci został przeszkolony w trzech ośrodkach zagranicznych (Włochy, Belgia, Szwecja). Po tych przygotowaniach, pierwsze w Polsce operacje z zastosowaniem robota chirurgicznego da Vinci odbyły się w połowie grudnia 2010 roku. Do tej pory w szpitalu przeprowadzono 41 zabiegów z zastosowaniem robota. Były to operacje: jelita grubego (3), odbytnicy z powodu nowotworu (1), wycięcia gruczołu krokowego z powodu raka (15), wycięcia macicy z powodu nowotworu (6), wszczepienia protezy aortalno-dwuudowej (1), operacja nadnercza (1), usunięcia pęcherzyka żółciowego, (11) oraz usunięcie śledziony (3).

Więcej informacji nt. da Vinci (POBIERZ)