Wyjazdowe Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego Pałac Wojanów
07.06.2024 13:16
Dyskusja dotycząca projektu stanowiska w sprawie przeciwdziałania destabilizacji polskiego rynku rolnego, wniosek organizacji związkowej zakładów Adler w Świdnicy w związku z zagrożeniem likwidacji firmy, problematyka zezwoleń na pracę dla cudzoziemców oraz wniosek Forum Związków Zawodowych o poparcie obywatelskiego w sprawie nowelizacji zmiany ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych były głównymi tematami wyjazdowego posiedzenia WRDS WD w Wojanowie. Spotkanie prowadził przewodniczący Paweł Bochen.
Sytuację zakładów Adler w Świdnicy przedstawił Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, informując zebranych, iż zarówno organizacje związkowe działające w zakładzie, jak i kadra zarządzająca zwrócili się z prośbą do Rady o interwencję dotyczącą zagrożenia likwidacji zakładów z powodu ich niekorzystnego wpływu na środowisko. Zdaniem przewodniczącego Kimso zarzuty te są bezpodstawne, dlatego też zaproponował zorganizowanie posiedzenie Prezydium w Świdnicy z udziałem władz miasta, aby wyjaśnić sytuację. Spotkania to zaplanowano na 19 czerwca.
Anna Staniuk reprezentująca Forum Związków Zawodowych przedstawiła obywatelski projekt w sprawie nowelizacji zmiany ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych z prośbą o poparcie WRDS WSD. Członkowie Rady w trakcie dyskusji ustalili, że postulaty przedstawione w projekcie wymagają przeanalizowania na następnym spotkaniu, które w całości będzie poświęcone problematyce ochrony zdrowia. Wstępnie zaplanowano je na 4 lipca br.
Członkowie Rady dyskutowali także na temat projektu stanowiska w sprawie przeciwdziałania destabilizacji polskiego rynku rolnego. Projekt tego stanowiska powstał po posiedzeniu Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego, w którym uczestniczyli przedstawiciele protestujących rolników oraz służb odpowiedzialnych za kontrolę transportów produktów rolnych w kraju. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz podczas dyskusji podważył postulaty zawarte w stanowisku, wyjaśniając, że sytuacja związana z kontrolą importu i tranzytu produktów rolnych z Ukrainy jest w pełni realizowana i że jako były wiceminister transportu osobiście negocjowała z protestującymi na granicy rolnikami zapisy porozumienia.
W sprawie opóźnień w wydawaniu zezwoleń na pracę dla cudzoziemców bieżącą sytuację przedstawił Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń. Wyjaśnił, jakie są przyczyny obecnych problemów i plan ich wyeliminowania. Między innymi zmieniony został regulaminów Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczący pracy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, rozpoczęto też akcję informacyjną wśród pracodawców, której celem jest wyeliminowanie błędów w składaniu wniosków o pozwolenia na pracę, gdyż ich uzupełniania znacząco wydłuża proces wydawania decyzji.