rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego

17.03.2022 12:41

Bieżąca sytuacja na Dolnym Śląsku związana z przyjmowaniem obywateli Ukrainy, informacja na temat działań Samorządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie pomocy Ukrainie, informacja na temat projektu programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 po konsultacjach były głównymi tematami posiedzenia WRDS WD. Spotkanie prowadził Marek Woron, wiceprzewodniczący Rady oraz zdalnie: Andrzej Otręba, przewodniczący WRDS WD.

Marek Woron wręczył także nominację na nowego członka WRDS WD Krzysztofowi Kwaśnemu reprezentującemu Konfederację Lewiatan w Radzie.
Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski przedstawił bieżący stan prawny oraz działania państwa polskiego związane z przyjmowaniem obywateli Ukrainy z powodu działań wojennych. Wojewoda m.in. podkreślił, iż w ciągu 20 dni do Polski wjechało 2 mln uchodźców, co stało się ogromnym wyzwaniem dla naszego kraju. Zaznaczył, że w tej nadzwyczajnej sytuacji obywatele polscy, wolontariusze, samorządy oraz Rząd RP sprostali temu wyzwaniu. Strategia rządu jest określona w specustawie (Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy
w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa). Państwo Polskie przyjmuje obywateli Ukrainy na okres 18 miesięcy, w tym przez 2 miesiące zapewnia opiekę ze wskazaniem na usamodzielnienia się osób uchodźczych po tym czasie. Natomiast dzieci mają zapewnioną pełną opiekę. Wyzwaniem jest koordynacja dotycząca przyjazdów obywateli Ukrainy pociągami, a także pomiędzy administracją rządową a samorządami przyjmującymi osoby uchodźcze. Obecne działania koncentrują się na szukaniu miejsc noclegowych dla przybyszów we współpracy z samorządami lokalnymi. Jak potwierdził Wojewoda, fundusze na pomoc obywatelom Ukrainy są zapewnione. Dodał też, że Dolny Śląsk przyjął najwięcej osób po Mazowszu w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
 O działaniach samorządów na rzecz wspierania Ukrainy oraz osób uchodźczych mówili także Agnieszka Sokołowska, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Departamentu Marszałka UMWD, Roman Potocki, Starosta Wrocławski oraz Marcin Orzeszek, Burmistrz Ząbkowic Śląskich, natomiast Maria Ałaszkiewicz-Pietr z FZZ zwróciła uwagę na trudną sytuację wolontariuszy pracujących  na Dworcu Głównym PKP. Wojciech Partyka z DUW zapewnił, że służby Wojewody wspomagają organizację pracujące w tym miejscu.
Członkowie Rady wysłuchali także informacji na temat projektu programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 po konsultacjach, które przedstawił Artur Kowalik, Dyrektor Departamentu Gospodarki UMWD oraz Jolanta Żabska-Cichoń, Dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego UMWD.
Członkowie WRDS WD przyjęli uchwały w sprawie regulaminu WRDS WD i zespołów roboczych WRDS WD dotyczące zmian w składzie zespołów roboczych. Przyjęto, że każda ze stron WRDS WD będzie desygnować do prac w zespole po jednym przedstawicielu i jednym stałym zastępcy. W pracach zespołu mogą też brać udział eksperci bez prawa głosu. Ponadto zwiększono zakres zadań Zespołu ds. rynku pracy, edukacji, kształcenia ustawicznego o punkty dotyczące zadań związanych z migracją obywateli Ukrainy i innych państw z powodu działań wojennych. Członkowie Prezydium zaakceptowali także kandydaturę Marcina Krzyżanowskiego, Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego na przewodniczącego Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznego WRDS WD.