rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego

24.08.2022 10:15

Informacje nt.: bieżącej sytuacji związanej ze skażeniem Odry i działaniach administracji rządowej oraz Samorządu Województwa na Dolnym Śląsku związanych z zapewnieniem ochrony zasobów naturalnych oraz ludności; stanu bezpieczeństwa na Dolnym Śląsku w bieżącym roku oraz wyzwaniami związanymi ze zmianami demograficznymi w województwie dolnośląskim; najważniejszych inwestycji na Dolnym Śląsku realizowanych lub planowanych przez GDDKiA, usprawnienie kolizyjnych skrzyżowań w Zgorzelcu; projekcie programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021 – 2027 po uwagach KE były punktami programu posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego w dniu 24 sierpnia br. Spotkanie prowadził przewodniczący Andrzej Otręba.

Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski zreferował zebranym bieżący stan zagrożenia związany z masowym śnięciem ryb w Odrze odnotowywanym od końca lipca br. oraz hipotezy dotyczące przyczyn takiej sytuacji. Sugerował, że są one złożone i trudno będzie jednoznacznie wskazać podmioty odpowiedzialne za skażenie rzeki. Tłumaczył także działania administracji rządowej związane z powyższym kryzysem. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski przedstawił działania Samorządu Województwa Dolnośląskiego, a w szczególności inicjatywę stworzenia systemu monitorującego stan wody w Odrze oraz plan przywrócenia ekosystemu w rzece. Działania te mają być realizowane we współpracy z regionami nadodrzańskimi, naukowcami, Polskim Związkiem Wędkarskim oraz organizacjami pozarządowymi.
Nadinspektor Dariusz Wesołowski, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu, przedstawił raport dotyczący stanu bezpieczeństwa na Dolnym Śląsku, działaniach policji związanych z wykrywaniem przestępstw, prezencją i systemami zgłaszania niepożądanych zjawisk. Dodał też, że obecnie obywatele Ukrainy na Dolny Śląsk stanowią obecnie ok. 28 proc. populacji. Są oni także sprawcami i ofiarami przestępstw, co także wpływa na statystyki policji.
Lidia Markowska, Dyrektor Oddziału we Wrocławiu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych
i Autostrad przedstawiła szczegółowe informacje związane ze stanem inwestycji infrastrukturalnych na Dolnym Śląsku. Na wniosek związkowców OPZZ z regionu zgorzeleckiego przedstawiła także plany usprawnienia kolizyjnych skrzyżowań w Zgorzelcu.  
Cezary Przybylski na wniosek Marka Worona z BCC przedstawił obecny stan negocjacji
z KE dotyczących projektu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021 – 2027. Został on przekazany do Komisji Europejskiej w przewidzianym terminie, tj. 15 marca 2022 r. W dniu 15 czerwca wszystkie regiony otrzymały uwagi do programu. W przypadku województwa dolnośląskiego jest to 490 uwag, przy czym należy nadmienić, że wszystkie regiony otrzymały podobną liczbę uwag o zbliżonym zakresie merytorycznym (np. Lubuskie – 511, Łódzkie – 537, Małopolskie – 498). Liczba uwag zgłoszonych przez Komisję Europejską  w żaden sposób nie może być postrzegana w kontekście jakości programów.
W ocenie Zarządu Województwa uwagi KE nie podważają zapisów przedstawionych
w dokumencie ani nie krytykują głównych założeń i wizji wykorzystania środków europejskich na Dolnym Śląsku czy też partnerskiego podejścia do tego procesu. W niektórych obszarach, m.in. takich jak zdrowie czy wykorzystanie zwrotnych form wsparcia, zaznaczają się znaczące różnice co do podejścia i zakresów wsparcia, jednak są to kwestie negocjacyjne
z przedstawicielami KE, które są rozstrzygane podczas kolejnych etapów prac.
Członkowie WRDS WD ustalili, że w formie apelu poddanego głosowaniu korespondencyjnemu wesprą działania Samorządu Województwa w prowadzeniu i jak najszybszym zakończeniu negocjacji z KE projektu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021 – 2027. Zagadnienia merytoryczne apelu ma przygotować Departament Gospodarki UMWD.
Członkowie Rady ustalili także, iż poprą działania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych
i Autostrad Oddział we Wrocławiu dotyczące starań o zwiększenie funduszy na dużą liczbę mniejszych zadań inwestycyjnych planowanych do realizacji na Dolnym Śląsku, a mających poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

W posiedzeniu udział wzięli:
1.    Andrzej Otręba, Przewodniczący WRDS WDS, OPZZ
2.    Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski
3.    Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego
4.    Kazimierz Kimso, NSZZ „Solidarność”
5.    Marek Woron, BCC
6.    Zygmunt Rzucidło, Dolnośląska Izba Rzemieślnicza we Wrocławiu
7.    Paweł Bochen, Związek Pracodawców
i Przedsiębiorców
8.    Piotr Woeltz, OPZZ
9.    Marian Radoła, Forum Związków Zawodowych
10.    Tomasz Chudobski, Federacja Przedsiębiorców Polskich
11.    Kamil Woźniak, DUW
12.    Artur Kowalik, UMWD
13.    Lidia Markowska, Dyrektor Oddziału we Wrocławiu GDDKiA, gość
14.    Nadinsp. Dariusz Wesołowski, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu, gość
On-line:
15.    Katarzyna Kiek, Dolnośląscy Pracodawcy
16.    Robert Hamuda, Forum Związków Zawodowych
17.    Marcin Orzeszek, Burmistrz Ząbkowic Śląskich reprezentujący stronę samorządową w Radzie
18.    Barbara Kramarz, OPZZ
19.    Franciszek Kopeć, NSZZ „Solidarność
20.    Krzysztof Domagała, NSZZ „Solidarność
21.    Antoni Karasiński, OPZZ
22.    Jacek Mozalewski, Dyrektor ds. Zarządzania Drogami i Mostami GDDKiA
23.    Magdalena Bednarska-Wajerowska, UMWD