rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Prezydium WRDS WD

27.11.2020 11:33

Bieżąca informacja na temat sytuacji w ochronie zdrowia w związku z COVID-19 oraz
dyskusja nad wsparciem Apelu Rady Przedsiębiorczości do liderów Zjednoczonej Prawicy Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina dotyczącego nieblokowania przyjęcia nowego budżetu UE były głównymi tematami posiedzenia Prezydium WRDS WD w dniu 27 listopada br. Spotkanie poprzez komunikator internetowy ZOOM Cloud Meeting prowadził Artur Mazurkiewicz, Przewodniczący WRDS WD.

Ponadto członkowie Prezydium dyskutowali na temat propozycji opracowania stanowiska w sprawie wsparcia dolnośląskich firm nieobjętych pomocą rządową, a wyłączonych
z działalności lub których działalność została mocno ograniczona na mocy ostatnich dokumentów dotyczących pandemii COVID-19.
Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski przedstawiając bieżącą sytuację w ochronie zdrowia, mówił o najwyższych przyrostach zakażeń, który nastąpił na przełomie października i listopada oraz zagrożeniu niewydolnością systemu opieki zdrowotnej  w tym czasie
w niektórych miejscach. Obecnie jednak po wprowadzeniu ograniczeń działalności gospodarczej i aktywności społecznej ten wskaźnik nieco spada. Z 2500 dziennych zakażeń na Dolnym Śląsku w najgorszym momencie do nieco ponad 1000 obecnie. Nieznacznie także zmniejszyła się liczba zajętych łóżek „covidowych” z 1600 do 1400. Wojewoda podkreślił, że opieka nad pacjentami zakażonymi wymagającymi leczenia szpitalnego w różnych regionach różnie przebiega. Np. w Wałbrzychu walkę z covidem przejął na siebie jeden szpital. Dziś jednak udało się otworzyć nowy 50-łóżkowy szpital dobrze wyposażony, co jest zasługą spółki KGHM Polska Miedź. Wojewoda dodał też, że właśnie w Wałbrzychu jest najtrudniejsza sytuacja,  gdyż mieszka tu wielu byłych górników z obciążonych układem oddechowym, a to zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem.
Obecnie na Dolnym Śląsku rozbudowywany jest szpital w Legnicy na potrzeby pacjentów
z koronawirusem, ale docelowo ma zostać powiększony na stałe. We Wrocławiu powstaje szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej, tu jest zakończony I etap inwestycji. Obecnie jednak przy działającej placówce przy ul. Chałubińskiego, szpital tymczasowy ma być rezerwowym obiektem. Wojewoda dodał także, że w województwie dolnośląskim podjęto działania wprowadzające rozproszony model walki z pandemią. W jego ramach szpitale powiatowe mają przejąć część ciężaru opieki nad pacjentami zakażonymi.
Jarosław Obremski zwrócił też uwagę na trudną sytuację pacjentów kardiologicznych, neurologicznych czy położniczych, którzy wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. To wymaga intensywnej pracy Centrum Ratownictwa Medycznego przy zapewnieniu pomocy SOR-ów.
 
Podczas dyskusji członkowie Prezydium zwracali też uwagę na niebezpieczny czas przełomu stycznia i lutego, gdzie nałożą się na siebie zachorowania sezonowe na grypę i zakażenia koronawirusem (J. Obremski, Marek Woron). Artur Mazurkiewicz spytał o dostępność szczepionek. Wojewoda Obremski powiedział, że obecnie dyskutowany jest sposób ich dystrybucji.
W sprawie ewentualnego poparcia Apelu Rady Przedsiębiorczości głos zabrał Wojewoda Obremski. Powiedział, że jest daleko od popisania się pod ww. apelem, gdyż temat praworządności jest tematem zastępczym, natomiast obecne negocjacje dotyczą bardziej odpowiedzialności krajów członkowskich w sytuacji zaciągania zobowiązań finansowych.
Pozostali uczestnicy spotkania podkreślali, że jeśli WRDS WD miałaby przyjmować stanowisko w tej sprawie, to należałoby je przyjąć jednogłośnie (Paweł Wybierała, Andrzej Otręba). Należałoby też, zdaniem Marka Worona, określić cel, jaki WRDS WD chce osiągnąć, bo ww. apel jest już znany w kręgach władzy. Ostatecznie uczestnicy spotkania w głosowaniu odrzucili wniosek o podjęciu prac nad wsparciem apelu.
W sprawie propozycji opracowania stanowiska dotyczącego wsparcia dolnośląskich firm nieobjętych pomocą rządową, ustalono, że temat ten zostanie skierowany na posiedzenie zespołu doraźnego, który musi się zebrać w najbliższym tygodniu. W spotkaniu ma wziąć udział dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.
Ustalono także termin ostatniego posiedzenia WRDS WD w bieżącym roku na 15 grudnia br.  Tematem ma być podsumowanie działalności Rady w 2020 r., wybór nowego przewodniczącego oraz informacja na temat sytuacji w ochronie zdrowia w związku
z pandemią koronawirusa. Informację tę mają przygotować Wojewoda Dolnośląski i Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Natomiast na wniosek Andrzeja Otręby, przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, ustalono, że na posiedzeniu Prezydium, które odbędzie się także 15 grudnia, dyrektor DWUP przedstawi bieżącą informację na temat nierozliczania się przedsiębiorców z pomocy finansowej w ramach wsparcia związanego z lockdownem.