rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Prezydium WRDS WD

18.09.2019 12:31

Sprawom organizacyjnym i bieżącej ocenie sytuacji społeczno-gospodarczej poświęcone było posiedzenie Prezydium WRDS WD w dniu 18 września br. Obrady prowadził przewodniczący Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski.

Na 15 października 2019 r. ustalono termin najbliższego posiedzenia Rady. Mają być na nim omawiane sprawy związane z funkcjonowaniem Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych,
a udział wezmą przedstawiciele Dolnośląskiego Oddziału NFZ, dyrektorzy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe, zdrowie i opiekę społeczną, a także dyrektor Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego i dyrektorzy największych dolnośląskich szpitali pełniących ostre dyżury.
Na wniosek Marka Worona z BCC dyskutowano na temat obecności na posiedzeniach zespołów problemowych. Problemem jest słaba frekwencja, co uniemożliwia podejmowanie opinii czy uchwał. Ustalono, że sekretarz WRDS WD poinformuje Prezydium o obecnościach członków poszczególnych zespołów i w razie dwukrotnej nieobecności wiceprzewodniczący będą zobowiązani do zmiany swojego przedstawiciela zarówno w Radzie, jak i w zespołach. Dyskutowano także nad wyborem nowego przewodniczącego Zespołu ds. rynku pracy, edukacji, kształcenia ustawicznego. Na wniosek Andrzeja Kalisza, ZIG – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, wstępnie ustalono, aby tę funkcję przejął po dyrektorce Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy przedstawiciel Dolnośląskich Pracodawców. Andrzej Kalisz argumentował, że przedstawiciel samorządu jest stroną dla partnerów społecznych, więc może być nieobiektywny.
Marek Woron oraz Paweł Bochen z Pracodawców i Przedsiębiorców zaproponowali Radzie współorganizowanie konferencji z nowo powołanym rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Członkowie Prezydium przyjęli tę propozycję. Termin ustalono na 23 października br.
Andrzej Otręba zgłosił problem, iż niektóre gminy nie otrzymały subwencji oświatowych na pokrycie podwyżek dla nauczycieli. Paweł Hreniak zobowiązał się do zainteresowania sprawą, a także do sprawdzenia, dlaczego Dolnośląski Kurator Oświaty nie odpowiedział na pismo
z dnia 23 sierpnia br. w sprawie sytuacji związanej z przyjęciem do szkół ponadpodstawowych podwójnego rocznika uczniów.
Kazimierz Kimso zwrócił uwagę, iż w związku ze zmianami na stanowiskach dyrektorów instytucji kultury na Dolnym Śląsku, mogą pojawić się protesty członków załóg tych instytucji. Mowa tu o Operze Dolnośląskiej i Teatrze Polskim we Wrocławiu. Obecny na spotkaniu Michał Bobowiec, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za funkcjonowanie instytucji kultu wyjaśnił, że:
a)    Teatr Polski we Wrocławiu – został ogłoszony konkurs na nowego dyrektora, który nie został rozstrzygnięty. W związku z tym istnieje możliwość – działając zgodnie z ustawą – wyłonienia dyrektora bez konkursu za zgodą dwóch instytucji prowadzących placówkę, czyli UMWD oraz Ministra Kultury. Te działania są w toku;
b)    Opera Dolnośląska – Zarząd Województwa 23 marca br. podjął decyzję o odwołaniu dyrektora opery w związku z kontrolą NIK. Wojewoda zakwestionował tę decyzję, ale Sąd Administracyjny 4 września br. odrzucił wniosek wojewody. Będzie ogłoszony konkurs na nowego dyrektora, obecnie jest wyznaczona osoba do pełnienie tej funkcji.
Kazimierz Kimso zarzucił także, iż zostały przyznane podwyżki dla pracowników dolnośląskich instytucji kultury bez konsultacji ze związkami zawodowymi. Michał Bobowiec wyjaśnił, iż pieniądze na podwyżki otrzymały tylko niektóre instytucje, te, gdzie były najniższe wynagrodzenia. Jak dodał, w instytucjach kultury były bardzo duże różnice w wysokości wynagrodzeń pracowników. Te działania zostały pozytywnie przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, który zgodził się z taką propozycją zmian w wynagrodzeniach.
Zbigniew Ładziński poruszył problem zezwoleń na pracę dla cudzoziemców i czasu oczekiwania na powyższe dokumenty. Wojewoda Hreniak powiedział, że w tej sprawie będzie procedowana zmiana ustawy, co powinno przyczynić się do rozwiązania narastającego od lat problemu.
Członkowie Prezydium w trakcie posiedzenia złożyli także podziękowania Marcinowi Kowalskiemu, Wiceprzewodniczącemu WRDS WD, za wieloletnią pracę w Komisji, a potem w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. Złożył on rezygnację z prac w WRDS WD w związku z licznymi obowiązkami zawodowymi.