rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Prezydium WRDS WD

27.05.2019 11:19

Przyjęcie stanowiska w sprawie likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Lutra we Wrocławiu było głównym punktem programu posiedzenia Prezydium WRDS WD w dniu 27 maja 2019 r. Obrady prowadził przewodniczący Paweł Hreniak Wojewoda Dolnośląski.

Członkowie Prezydium WRDS WD omawiali sprawę Ośrodka po wpłynięciu wniosku od przedstawicieli rodziców i nauczycieli z tej placówki oświatowej z prośbą o pilne zajęcie się sprawą, gdyż dotychczasowe próby rozwiązania problemu i rozmowy z miastem nie przyniosły porozumienia. Przewodniczący WRDS WD Paweł Hreniak przedstawił zebranym projekt stanowiska, w którym Prezydium zwraca się do Prezydenta Wrocławiu z propozycją wskazania profesjonalnego mediatora, który podjąłby się mediacji pomiędzy stronami.
Ponadto członkowie Prezydium wysłuchali kolejnej informacji na temat realizacji pilotażowego programu opieki nad pacjentem onkologicznym oraz budowy Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO, powiedział, że do pilotażu, który rozpoczął się w lutym br., przystąpiło 13 szpitali w kraju wytypowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Do końca maja zostaną oddane sprawozdania z realizacji pilotażu. Dane o szybkim dostępie do diagnostyki onkologicznej – z miesiąca na miesiąc rośnie liczba pacjentów, którzy decydują się za pośrednictwem infolinii na kontakt. W kwietniu było zgłoszonych już ponad 100 pacjentów. Pilotaż ma być poszerzony o kolejne dwa województwa od lipca r. Ponadto efektem jest skrócony czas oczekiwania na diagnostykę lekarską. Dyrektor zapowiedział też, że gdy powstanie szczegółowy raport dla MZ, zostanie on natychmiast wysłany do Wojewody. Paweł Zawadzki, Pełnomocnik ds. Rozwoju Dolnośląskiego Centrum Onkologii, poinformował, że zakończył się I etap realizacji dokumentacji przetargowej związanej
z budową szpitala DCO.  Po wstępnej weryfikacji zostało pięciu oferentów, którzy gwarantują wykonanie inwestycji. W międzyczasie zostały podjęte próby pozyskania dodatkowych środków finansowych – rozmowy toczyły się w Ministerstwie Zdrowia, został powołany zespół na czele z Wojewodą i Marszałkiem Województwa, który będzie odpowiadał za możliwość pozyskania środków rządowych, tj. kwoty ok. 200 mln zł. Jest deklaracja Marszałka przeznaczenia kolejnej kwoty, także 200 mln zł. Są też prowadzone optymistyczne rozmowy
z bankami PKO BP i BGK, które zadeklarowały gotowość kredytowania tej inwestycji. Istnieje też możliwość pozyskania środków ze sprzedaży nieruchomości przy ul. Hirszfelda
i Grabiszyńskiej, gdyż 3 szpitale, które tam obecnie funkcjonują, zostaną połączone. Połączone zostaną Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc oraz Centrum Transplantacji Komórkowej. Paweł Zawadzki poinformował także, że wracają wątpliwości co do lokalizacji DCO. Pojawiła się koncepcja, jeszcze na etapie planów, aby DCO powstało przy ul. Borowskiej (szpital kliniczny). Została ona wykluczona. Lokalizacja została już wybrana i gdyby na obecnym etapie miało się coś zmienić, proces inwestycyjny wydłużyłby się o wiele lat.
Ponadto członkowie Prezydium omówili tematy na najbliższe posiedzenia oraz przyjęli propozycję zorganizowania konferencji dotyczącej przyszłości rynku pracy. Pieczę nad merytoryczną częścią spotkania zdecydował się objąć Artur Sawrycz z Dolnośląskich Pracodawców. Termin ustalono na drugą połowę listopada. Ponadto ustalono termin wyjazdowego posiedzenia WRDS WD na 16-18 października.
Marek Woron przedstawił także odpowiedź Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych na stanowisko WRDS WD w sprawie zmiany zapisu Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wykluczył on zmianę tego zapisu ze względu na umożliwienie zatrudnienia osobom posiadającym stopień niepełnosprawności.