rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Prezydium WRDS WD

05.03.2019 13:06

Dyskusja na temat sporu zbiorowego w firmie Maintpartner ASI sp. z o.o., bieżąca informacja o pilotażowym programie onkologicznym na Dolnym Śląsku były głównymi tematami posiedzenia Prezydium WRDS WD, które odbyło się 5 marca br. Spotkanie prowadził Paweł Hreniak, Przewodniczący WRSDS WD, Wojewoda Dolnośląski.


Bieżące informacje o realizacji pilotażu sieci onkologicznej, który wystartował 1 lutego 2019 r., realizowanego na Dolnym Śląsku i województwie świętokrzyskim przekazał Paweł Zawadzki, Pełnomocnik ds. Rozwoju Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Obejmuje on trzy filary: infolinię, gdzie pacjent z objawami choroby może zadzwonić, może wyjaśnić swoje wątpliwości, dowiedzieć się, jak skrócić drogę do diagnostyki, co powinien zrobić, żeby być optymalnie leczonym. Gdy pacjent się kontaktuje telefonicznie jest mu przypisany koordynator, który także służy najszerszą informacją o możliwościach leczenia. Po pierwszym miesiącu funkcjonowania pilotażu wydaje się, że jest to jeden z najbardziej oczekiwanych jego elementów. Drugim elementem pilotażu jest wypracowanie schematów postępowania, w tym optymalizacji oczekiwania pacjenta do poszczególnych procedur medycznych. DCO współpracuje z kilkunastoma szpitalami zajmującymi się lecznictwem onkologicznym, żeby taki model wypracować. Czas w leczeniu onkologicznym jest kluczowy – w schemacie chodzi o to, aby pacjent jak najszybciej trafił na odpowiednią ścieżkę leczenia, do właściwego lekarza. Kluczowym zadaniem jest jednak to, aby pacjent trafiał pod opiekę onkologiczną w jak najwcześniejszym etapie choroby. Realizujący pilotaż mają też nadzieję, że uda się przekonać Ministerstwo Zdrowia, aby dołączyć do programu opiekę profilaktyczną. Po pierwszym miesiącu funkcjonowania pilotażu wykryto raka jelita grubego u 25 pacjentów, raka płuca – 19, piersi – 86, jelita – 13, prostaty – 42. To są co pacjenci, którzy wyrazili gotowość wzięcia udziału w programie pilotażowym i oni będą obserwowani.
Jeśli chodzi o budowę nowego szpitala onkologicznego, to podejmowane są wspólne działania DCO i Marszałka Województwa Dolnośląskiego. 4 marca odbyła się wizyta w KPRM
w sprawie finansów, jest duże zainteresowanie BGK, który uznał ten projekt za strategiczny, być może te zabiegi skończą się podpisaniem umowy kredytowej w tej części, w jakiej samorząd nie będzie mógł sfinansować inwestycji. Dokonano także wyceny dwóch nieruchomości, które decyzją władz samorządowych mają stanowić zabezpieczenie pod kredyt. Jak dodał Paweł Zawadzki, w ramach nowego szpitala będą leczeni pacjenci trzech dotychczasowych placówek onkologicznych: Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowej i DCO. Obecnie tworzony jest także plan medyczny leczenia pacjentów onkologicznych, który zostanie zaprezentowany także członkom WRDS WD i skonsultowany z Wojewodą Dolnośląskim. Następnie na bazie tego planu DCO będzie startowało z II etapem przetargu w ramach I etapu budowy szpitala. Obecnie zgłosiło się 9 podmiotów (wykonawców) chętnych do podjęcia się inwestycji. 

Sprawę konfliktu w firmie Maintpartner zgłosił pod obrady Kazimierz Kimso, Przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”. Firma ta jest podwykonawcą Fortum Power and Heat Polska odpowiedzialnej za przesyłanie energii cieplnej m.in. we Wrocławiu. Maintpartner natomiast wykonuje bieżące naprawy sieci, w tym szczególnie w sytuacjach awarii. Pracownicy tej spółki domagają się podwyżek płac, argumentując, iż zatrudnieni w niej fachowcy jako jedni z nielicznych znają wrocławską sieć ciepłowniczą i mogą w razie awarii skutecznie reagować. Mimo zaproszenia na spotkanie nie przyjechali prezesi obu spółek, dlatego sprawę sporu zbiorowego referował jedynie Piotr Zembrzuski, Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Maintpartner ASI S.A. Po dyskusji – także z udziałem przedstawiciela Urzędu Miejskiego we Wrocławiu - członkowie Prezydium ustalili, że informacja o konflikcie w firmie, a także o braku woli dialogu ze strony pracodawców zostanie przekazana władzom Wrocławia, a także zagranicznym szefom spółek.
Członkowie Prezydium podpisali także stanowisko w sprawie nieuwzględnienia preferencji dla pojazdów o napędzie hybrydowym HEV (tzw. „bez wtyczki”) w Ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
Dyskutowano także o propozycji Dolnośląskich Pracodawców zlecenia Dolnośląskiemu Wojewódzkiego Urzędowi Pracy badań rynku pracy w formie Foresightu. Ten punkt programu referował Artur Sawrycz, Wiceprezes Dolnośląskich Pracodawców. W tej sprawie nie podjęto decyzji.
Ustalono także program i termin posiedzenia Rady. Planowany termin: 29 marca godz. 12.00
Planowani goście: Lidia Markowska – Dyrektor Wrocławskiego oddziału GDDKiA – inwestycje drogowe; Tadeusz Szulc – dyrektor PKP nieruchomości – inwestycje kolejowe; Jerzy Dul – PKP Wrocław – inwestycje kolejowe; Mateusz Surowski – dyrektor Wód Polskich – Wrocław – inwestycje wodne; Marta Leśniak - Zastępca dyrektora - Departament Regionalnych Programów Operacyjnych Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju – Krajowa Strategia Rozwoju. Cezary Przybylski, Marszałek Województwa zaproponował także przedstawienie informacji o planach inwestycyjnych spółki Koleje Dolnośląskie.
Przewodniczący Paweł Hreniak zaproponował także zorganizowanie posiedzenia Prezydium WRDS WD z udziałem Zbigniewa Króla, Wiceministra Zdrowia na temat psychiatrii. Posiedzenie to zaplanowano na 4 kwietnia br.