rozmiar czcionki: A | A | A

Informacje ogólne

Obwód Leningradzki jest dzisiaj jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się podmiotów Federacji Rosyjskiej. Jego wyjątkowe położenie geopolityczne - na skrzyżowaniu lądowych, wodnych i powietrznych szlaków, bliskość do granic europejskich - wyznacza gospodarczy i socjalno - polityczny stan regionu. Obwód ma dobrze rozwiniętą gospodarkę i bogatą kulturę.
Położenie: Północny Zachód Federacji Rosyjskiej. Granica państwowa FR - z Finlandią i Estonią. Granica administracyjna - z pięciu podmiotami FR: obwód Nowgorodski, Pskowski, Wołogodski, Republika Karelia i miasto Sankt Petersburg.
Terytorium
Powierzchnia obwodu wynosi 85 908 km2. W obwodzie Leningradzkim znajduje się 1800 jezior, wśród nich jedno z największych w Europie jezioro Ładożskie - o powierzchni 18 135 km kw. Ogólna długość rzek w obwodzie wynosi ok. 50 tys. km. Największe to: Niewa, Swir, Wołchow. 55,5% powierzchni obwodu to są lasy.
Klimat: umiarkowany, przejściowy pomiędzy morskim a kontynentalnym. Morskie masy powietrza sprawiają, iż zima w regionie jest dość łagodna, z częstymi ociepleniami i występującymi zwłaszcza na wybrzeżu odwilżami. Wpływ morskiego powietrza sprawia zarazem, iż lato jest niezbyt ciepłe, a czasem wręcz chłodne. Średnia temperatura w miesiącach zimowych wynosi -5,6 ºC, a letnich 15ºC.
Surowce: Boksyty, glina, fosforyty, łupki, granit, wapienie, piasek.

•    Ludność: 1,682 miliona mieszkańców.
•    Liczba rejonów: 17+1 okręg miejski Sosnowoborski.
•    Gęstość zaludnienia: 19,5 os/km².
•    Klimat regionu: Umiarkowany kontynentalny, wilgotny.