rozmiar czcionki: A | A | A

Główne miasta

Kirowohrad (stolica Obwodu Kirowogradzkiego) – Mieszka w nim 239 tysięcy osób. Przez miasto przepływa rzeka Inguł. W przeszłości Kirowohrad nosił nazwę Elizabetgród, na cześć cesarzowej Elżbiety, założycielki Wojskowej Szkoły Kadetów. Obecnie Kirowohrad to miasto słabo uprzemysłowione, pogrążone w dużym bezrobociu i pozostałościach po byłym Związku Radzieckim. Obecnie jedną z lepiej prosperujących dziedzin przemysłu jest górnictwo - na peryferiach miasta znajduje się kopalnia uranu. Poza tym, wokół miasta przebiegają ważne drogowe trakty komunikacyjne łączące południe z północą (Odessa-Kijów) oraz wschód z zachodem (Dniepropietrowsk-Winnica). Główny plac miasta – to plac Kirowa. Z  zabytków zachowały się  ruiny twierdzy Jelizawiety, Pokrowskaja Cerkiew (1850),  kompleks administracyjno-wojennych budowli z XIX wieku, synagoga (1853) muzea i galerie.

Mała Wyska – Mieszka w niej około 13 tysięcy osób. Jest siedzibą władz rejonu małowyskowskiego. Jest ośrodkiem przemysłu spożywczego, posiada opuszczone lotnisko wojskowe. Centrum miasta ma nazwę Mikrorajon i znajduje się w nim kilka siedmiopiętrowych bloków komunistycznych. W Małej Wysce jest także stadion piłkarski, obok niego znajduje się plac na którym stoi pomnik Włodzimierza Lenina.

Switłowodsk – Mieszka w nim około 50 tysięcy osób. Prawa miejskie posiada od 1961. roku. Jest siedzibą władz rejonu switłowodskiego i położonym najdalej na północ miastem Obwodu Kirowogradzkiego. Jest miastem przemysłowym. Dobrze jest w nim rozwinięte hutnictwo metali nieżelaznych, przemysł materiałów budowlanych, ceramiczny oraz meblarski.

Nowoukrainka – Mieszka w niej 19 tysięcy osób. Położona nad rzeką Dubawką. Jest siedzibą władz rejonu nowoukraińskiego. Miasto zostało założone w pierwszej połowie 18 wieku przez rosyjskich raskolników.