rozmiar czcionki: A | A | A

Zaproszenie na wystawę do Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie

19.11.2021 12:21

Do 8 grudnia w Regionalnym Biurze Województwa Dolnośląskiego można oglądać wystawę prac plastycznych pt. „Zielone metafory”.

Fot. Artur Polachowski, Polonia Dresden e.V.

18 listopada w Regionalnym Biurze Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie odbył się wernisaż wystawy  prezentującej prace plastyczne nadesłane na  konkurs przygotowany przez przedstawicieli organizacji polonijnej w Saksonii Polonia Dresden e.V.  Wystawa składa się z ponad 20 prac wykonanych w technice dowolnej przez osoby dorosłe i młodzież z Polski i Niemiec.


Przedsięwzięcie artystyczne było częścią projektu pt. ,,Nieznana twórczość Tymoteusza Karpowicza w interpretacji plastycznej w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin’’, przypadającej w grudniu 2021 roku.

Konkurs plastyczny adresowany był do osób pełnoletnich oraz młodzieży od 12 lat w Polsce i zagranicą.
Prace plastyczne miały być interpretacją jednego ze zdań-cytatów reprezentujących twórczość Tymoteusza Karpowicza:
* „Jest w moim krajobrazie błąd barw i zapachu. Lecz ciągle kocham to co wciąż się Zmienia”, Miłość
* „Mówię: byłem, a to niebywałe”, Odwrócone światło
* „Bo być bez lęku znaczy być wolnym”, Mówi Karpowicz
* „I nie da się otworzyć wszechświata szerzej niż ludzkich ramion”, Otwieranie


Autorem zdjęć jest Artur Polachowski, Polonia Dresden e.V.


***

Tymoteusz Karpowicz urodził się w 1921 roku we wsi Zielona pod Wilnem. Debiutował jako publicysta w "Prawdzie Wileńskiej". Po 1945 przeniósł się do Szczecina. Pracował w Polskim Radiu i publikował wiersze. W 1949 przeniósł się do Wrocławia. Podjął studia polonistyczne. W roku 1957 Karpowicz został prezesem wrocławskiego Oddziału Związków Literatów Polskich. W roku 1973 obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Wrocławskim (rozprawa "Poezja niemożliwa. Model Leśmianowskiej wyobraźni"). W późniejszych latach wykładał również na uniwersytetach w Chicago, Berlinie, Monachium oraz Ratyzbonie. Od 1978 objął katedrę literatury polskiej na Uniwersytecie Illinois w Chicago, gdzie pozostał do śmierci w 2005. Poeta jest pochowany na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Informacje  zaczerpnięte z https://culture.pl/pl/tworca/tymoteusz-karpowicz