rozmiar czcionki: A | A | A

„Wydarzenie Wiosenne” w Dreźnie okazją do zacieśnienia partnerstwa regionalnego

29.03.2023 14:12

Dolnośląscy przedsiębiorcy oraz przedstawiciele samorządu województwa uczestniczyli w „Wydarzeniu Wiosennym” zorganizowanym przez Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie. Wydarzenie było okazją do podziękowania naszym saksońskim partnerom oraz zaprezentowania dolnośląskich produktów regionalnych.

Regionalne Biuro Dolnego Śląska w Dreźnie powstało po to, by promować nasz region w Niemczech, a także pomagać nawiązywać kontakty potencjalnym partnerom biznesowym i kulturalnym z obu obszarów. Dolnośląscy i saksońscy przedsiębiorcy, a także szkoły czy organizacje pozarządowe znajdują tutaj wskazówki, gdzie szukać kontaktu do swoich odpowiedników w regionie sąsiada. W biurze prezentuje się także oferty wypoczynku i atrakcyjne miejsca na Dolnym Śląsku oraz regionalne produkty.

- Obecność Dolnego Śląska w Saksonii to przede wszystkim ogromna korzyść dla przedsiębiorców. Dzięki temu mogą oni dużo łatwiej nawiązać współpracę biznesową, poznać inne firmy i organizacje. Ogromną wartością są także wymiany kulturalne,  a takie podmioty chcące na przykład wziąć wspólnie udział w targach, mogą złożyć razem wniosek o dofinansowanie do Unii Europejskiej – mówi Michał Bobowiec, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przewodniczący Komisji Współpracy Zagranicznej.

Powstanie Regionalnego Biura Dolnego Śląska w Dreźnie jest kontynuacją długiej tradycji współpracy Dolnego Śląska i Saksonii.

- Regionalne Biuro odgrywa ważną rolę w zacieśnianiu kontaktów gospodarczych i kulturalnych, ale jest też kontynuacją historycznych stosunków Drezna z Dolnym Śląskiem i Polską. W okresie po powstaniach narodowowyzwoleńczych w naszym kraju, kiedy polscy rozbitkowie maszerowali do Francji, aby uratować się przed represjami, to znane są sytuacje, że byli oni niezwykle entuzjastycznie witani właśnie w Dreźnie. Traktowano ich tam jako bohaterów walki o wolność, która jest wielką potrzebą każdego człowieka
– mówi Tytus Czartoryski, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przewodniczący Komisji Kultury, Nauki i Edukacji.

Aby podziękować saksońskim partnerom zaangażowanym w promocję naszego regionu za granicą, w Regionalnym Biurze Województwa Dolnośląskiego zorganizowane zostało „Wydarzenie wiosenne”. W jego ramach uczestnicy eventu mogli wysłuchać kwartetu saksofonowego młodych muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Koncert odbywał się w Saksońskiej Kancelarii Stanu. Następnie, w Regionalnym Biurze Województwa Dolnośląskiego, gdzie prezentowano tradycyjne dania wielkanocne przygotowane przez Stowarzyszenie „Partnerstwo Izerskie”. Wieczór uświetniły prezentacje przedstawicieli pięciu dolnośląskich winnic, którzy opowiadali o swoich produktach. Zgromadzeni goście mogli także nawiązać kontakty biznesowe.

Następnego dnia w ramach wymiany doświadczeń i wiedzy między Dolnym Śląskiem a Saksonią, winiarze z naszego regionu zwiedzili Państwową Saksońską Winnicę Pałac Wackebarth, gdzie lokalne wino produkuje się już od 850 lat. Przedsiębiorcy mogli na miejscu porozmawiać na temat procesu produkcji i dystrybucji wina oraz sposobów na prowadzenie skutecznych kampanii reklamowych w mediach tradycyjnych oraz internecie.