rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta studyjna w zakładzie przetwarzania odpadów w Malmö

05.07.2023 11:16

Za nami pierwszy wyjazd studyjny organizowany w ramach projektu "#Ecologic-study trails". Delegacja dolnośląskich samorządowców uczestniczyła w wizycie studyjnej w zakładzie przetwarzania odpadów Sysav w szwedzkim Malmö.

- To najnowsze przedsięwzięcie Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, które rozpoczyna serię projektów w ramach dolnośląskiej dyplomacji ekologicznej. Chcemy umożliwić naszym samorządom zapoznanie się z doświadczeniami samorządów z różnych krajów europejskich w zakresie rozwiązań proekologicznych – wyjaśnia Krzysztof Hodun, dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranica Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


W Szwecji obowiązuje zakaz składowania odpadów, a to wymaga wykorzystywania zaawansowancyh rozwiązań związanych z ich przetwarzaniem. Dzięki temu szwedzki zakład, którego centralnym punktem jest spalarnia odpadów, zapewnia ponad 50% zapotrzebowania na ciepło w Malmö.


- Rocznie przyjmujemy 850 tys. ton odpadów, z czego odzyskujemy 43 proc. nowych materiałów, a 55 proc. jest przetwarzanych na energię w procesie spalania – wyjaśnia Rustan Nilsson, edukator ds. środowiska w zakładzie Sysav. Do zakładu trafiają nie tylko odpady z 14 okolicznych gmin, które są współwłaścicielami samej instalacji. Dodatkowo przewożone są tu śmieci m.in. z Włoch i Niemiec.


Zakład przetwarzania odpadów w energię SYSAV jest najbardziej wydajnym energetycznie zakładem w Szwecji, a także jednym z najbardziej zaawansowanych zakładów na świecie. Elektrownia obejmuje cztery kotły, z których pierwsze dwa rozpoczęły pracę w już 1973 r. Dwa nowoczesne kotły, zamontowane odpowiednio w 2003 i 2008 r., to kotły parowe wytwarzające energię elektryczną i ciepło sieciowe. SYSAV posiada również różne zakłady w całej prowincji Skåne, które służą do przetwarzania, sortowania, przechowywania i recyklingu odpadów. Konkretne przykłady obejmują sortowanie odpadów wielkogabarytowych, kompostowanie, rozdrabnianie drewna, odzyskiwanie metali i przeładunek. Tereny te obejmują także obiekty do przetwarzania odpadów z gospodarstw domowych i komercyjnych, wykorzystujące spalanie odpadów do odzyskiwania energii, biologiczne przetwarzanie, ponowne wykorzystanie, recykling i składowanie. SYSAV posiada również zakład zajmujący się odpadami niebezpiecznymi.


W 2008 roku wraz z firmą konsultingową Ramboll w firmie Sysav zbudowano czwartą jednostkę, dzięki czemu jest to jedna z największych instalacji przetwarzania odpadów w energię w Europie Północnej. Ramboll to globalna firma inżynieryjna, architektoniczna i konsultingowa, zatrudniająca ponad 17 000 ekspertów, którzy tworzą zrównoważone rozwiązania dla rządów i firm na całym świecie.


W ramach przedsięwzięcia #Ecologic-study trails 41 przedstawicieli dolnośląskich samorządów odwiedzi łącznie cztery zakłady przetwarzania odpadów znajdujące się we Włoszech, Niderlandach, Belgii i w Szwecji. Do szwedzkiego Malmo przyjechali samorządowcy repezentujący 11 dolnośląskich gmin: Oborniki Śląskie, Niemcza, Jawor, Wrocław, Domaniów, Podgórzyn, Szklarska Poręba, Malczyce, Osiecznica, Oleśnica i Sobótka.