rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta delegacji z Republiki Czeskiej w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

05.01.2023 11:20

3 stycznia 2023 r. Muzeum Papiernictwa odwiedzili wyjątkowi goście z Republiki Czeskiej z Alešem Michlą, prezesem Czeskiego Banku Narodowego na czele. Powodem wizyty była wystawa pt. „Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza”, na której zaprezentowano m.in. banknoty czechosłowackie i czeskie.

W skład delegacji czeskiej weszli:  dr Vladimír Kruliš, Szef Protokołu Kancelarii Prezydenta Republiki Czeskiej, Jan Birke, burmistrz miasta Nachod , Nina Adlof, rzeczniczka prasowa Nachodu. Ze strony dolnośląskiego samorządu obecny był Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju oraz Czesław Kręcichwost, Prezes Euroregionu Glacensis.


Rozmowy prowadzone podczas spotkania w muzeum dotyczyły wzmacniania dobrosąsiedzkich relacji pomiędzy Polską i Czechami, szczególnie w kontekście współpracy przygranicznej, realizowanej przez władze samorządowe Nachodu, Kudowy-Zdroju i Dusznik-Zdroju oraz Euroregionu Glacensis.


Prezentowana wystawa jest przykładem działania na rzecz rozwoju dwustronnych kontaktów, ponieważ jej celem jest zachęcanie Czechów do odwiedzania dusznickiego muzeum oraz upowszechnianie wiedzy o kulturze i historii Czech wśród Polaków oraz Polski wśród czeskich zwiedzających. Na wystawie można porównać podobieństwa i różnice pomiędzy „bankovkami” czechosłowackimi i od 1993 roku czeskimi a banknotami będącymi w obiegu w analogicznych okresach historycznych w Polsce.


W polsko – czeskim gronie rozmawiano także o  międzynarodowym projekcie realizowanym przez Polskę przy merytorycznym zaangażowaniu Muzeum Papiernictwa, którego celem jest wpisanie na listę UNESCO młynów papierniczych z epoki przedindustrialnej. W grupie 6 zabytkowych papierni znajdują się obiekty z Polski (Duszniki-Zdrój), Czech (Velkie Losiny z Kraju Ołomunieckiego – regionu partnerskiego Dolnego Śląska), Niemiec (Homburg i Niederzwönitz), Hiszpanii (Capellades) i Włoch (Pescia). Koncepcja projektu od początku uzyskała poparcie samorządu województwa dolnośląskiego, ponieważ wpis na listę promuje miasta, regiony oraz instytucje, zwiększając zainteresowanie nimi wśród ekspertów oraz turystów.


Korzystając z obecności wyjątkowych gości w muzeum zorganizowano pokaz czerpania papieru i odbijanie dłoni w masie papierniczej. Każdy z gości otrzymał pamiątkowe odbicie własnej dłoni w papierze czerpanym, a drugi egzemplarz wzbogacił zbiory Muzeum Papiernictwa.