rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta Ambasadora Słowenii w UMWD

16.10.2015 11:41

Wicemarszałek Andrzej Kosiór przyjął wizytę Ambasadora Słowenii, Roberta Krmelja. W spotkaniu uczestniczyła także Katarina Gradic Rezen, Radca-minister ds. Ekonomiczno-Handlowych Ambasady Słowenii oraz Agnieszka Goranin z Wydziału Współpracy z Zagranicą UMWD. Podczas spotkania omówione zostały tematy gospodarcze i kulturalne, dotyczące m.in. Nagród Angelusa i organizacji przez Stolicę Dolnego Śląska ESK 2016. W sobotę 17 października 2015 roku Pan Ambasador weźmie udział w gali wręczenia Nagród Angelusa.

Podczas spotkania z Andrzejem Kosiórem Ambasador Słowenii poinformował, że w 2016 roku odbędzie się misja gospodarcza do Wrocławia – w terminie Mistrzostw w Piłce Ręcznej. Około 30-50 firm zapowiedziało swoją obecność we Wrocławiu. Przedsiębiorcy chcieliby nawiązać współpracę z dolnośląskimi firmami. Obecni będą też przedstawiciele Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Ambasador zaprosił Marszałka do udziału w tym wydarzeniu i zaproponował zorganizowanie misji gospodarczej na Słowenię.


Ambasador podkreślał potrzebę  zacieśnienia współpracy dolnośląsko-słoweńskiej. Dziedzinami współpracy mogłyby być sektor IT, nowoczesne technologie. Interesujące dla strony słoweńskiej są innowacyjne rozwiązania. Obecnie istnieje połączenie kolejowe Wrocław-Koper w Słowenii (od 2014 roku). Ambasador podkreślił, że turyści z Polski interesują się coraz bardziej Słowenią – w 2014 roku 55 000 turystów z Polski odwiedziło Słowenię, tendencja jest wzrostowa (20 procent turystów z Polski więcej w 2014 roku w porównaniu z 2013 rokiem).

Ambasador Słowenii podczas wizyty we Wrocławiu spotka się z także z Wojewodą Dolnośląskim oraz Prezydentem Wrocławia. W planach jest również spotkanie z Drago Jančarem, wybitnym sloweńskim pisarzem, który znalazł się w gronie finalistów Nagrody Angelus i z tej okazji przyjechał do Wrocławia.



Informacja o nagrodzie Angelusa


Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS – najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski – stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda jest przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.


Lista finalistów konkursu:


1. Jacek Dehnel, „Matka Makryna” /Wydawnictwo W.A.B./, Polska
2. Drago Jančar, „Widziałem ją tej nocy”, przekład Joanna Pomorska /Wydawnictwo Czarne/, Słowenia
3. Andrzej Stasiuk, „Wschód” /Wydawnictwo Czarne/, Polska
4. Ziemowit Szczerek, „Siódemka” /Korporacja Ha!art./, Polska
5. Lucian Dan Teodorovici, „Matei Brunul”, przekład Radosława Janowska – Lascar /Wydawnictwo Amaltea/, Rumunia
6. Olga Tokarczuk, „Księgi Jakubowe” /Wydawnictwo Literackie/, Polska
7. Serhij Żadan,„Mezopotamia”, przekład Michał Petryk i Adam Pomorski /Wydawnictwo Czarne/, Ukraina