rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie z przedstawicielami fińskiego regionu Środkowej Ostrobotni

18.02.2010 11:12

15 lutego Grzegorz Roman, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, spotkał się z Gubernatorem Środkowej Ostrobotni Alttim Seikkulą oraz Kauppim Virkkalą, przedstawicielem Rady Regionalnej. Rozmawiano o możliwościach nawiązania współpracy międzyregionalnej.

Gościom zaprezentowano walory i potencjał Dolnego Śląska – profil gospodarczy regionu, zasoby naturalne, główne sektory przemysłu i poziom edukacji. Finowie scharakteryzowali Środkową Ostrobotnię jak region niewielki, ale stale się rozwijający. To centrum przemysłu chemicznego w Finlandii, w którym świetnie prosperują także przemysł metalowy i drzewny. Region słynie z budowy drewnianych domów oraz rozwiniętej technologii ICT. Oba regiony borykają się z problemami demograficznymi, choć w skali krajowej Środkowa Ostrobotnia należy do młodszych regionów Finlandii. Motorem rozwoju regionu jest przemysł drzewny, a drewno - jak podkreślają Finowie - stanowi dla nich „budulec przyszłości”. Rozwiązania ekologiczne i dobre praktyki technologiczne budowy z drewna mogłyby być wkładem Środkowej Ostrobotni we współpracę z Dolnym Śląskiem. Finlandia dąży do integracji z innymi krajami skandynawskimi czy Rosją; Dolny Śląsk, jako bardzo aktywny europejski region, jest dla Środkowej Ostrobotni atrakcyjny jako partner strategiczny.

Województwo Dolnośląskie i region Środkowej Ostrobotni od kilku lat utrzymują kontakty w ramach konkretnych projektów, fiński region jest także regularnym uczestnikiem Dni Oszczędzania Energii, organizowanych naprzemiennie we Wrocławiu i w miastach niemieckich. Ze strony dolnośląskiej kontakty te prowadzą głównie Zachodnia Izba Gospodarcza i Dolnośląska Izba Rzemieślnicza. Oba regiony zainteresowane są sformalizowaniem współpracy, a potencjalnymi obszarami wspólnych działań, poza wyżej wymienionymi,  mogłyby być m.in. energie odnawialne, projekty w ramach EIT+ i chemiczna eksploatacja złóż węgla brunatnego.

Przedstawiciele obu regionów zadeklarowali wolę współpracy, w której partnerami byłyby nie tylko władze regionalne, ale przede wszystkim izby gospodarcze, organizacje i przedsiębiorstwa.