rozmiar czcionki: A | A | A

Seminarium w ramach projektu „P4G Partnerstwo na dobre”

28.10.2009 10:21

23 października Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zorganizował seminarium „Styria – zielone serce Austrii. Region sadów, winnic i produktów regionalnych – podsumowanie wizyty studyjnej przedstawicieli Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach projektu P4G – Partnerstwo na dobre.”

Austriacki region Styrii, z którym Województwo Dolnośląskie prowadzi współpracę od 2005 roku, jest jednym z partnerów biorących udział w projekcie „P4G - Partnerstwo na dobre”, realizowanym przez Urząd Marszałkowski i współfinansowanym ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Celem projektu jest zwiększenie efektywności zarządzania polityką regionalną i promowanie rozwoju Województwa Dolnośląskiego, a także poprawa komunikacji i jakości współpracy międzynarodowej. Elementem realizacji tego celu jest poznanie struktury i funkcjonowania regionów będących partnerami w projekcie.

Podczas seminarium podsumowano wizytę studyjną przedstawicieli Województwa Dolnośląskiego w Styrii, która miała miejsce w dniach 26-30 kwietnia br. Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, rolnictwa, agroturystyki. Uczestnicy wizyty mieli możliwość zapoznania się ze strukturą, zasadami funkcjonowania oraz działalnością takich organizacji, jak Izba Rolnicza Styrii czy Instytut Edukacji Wiejskiej, a także zwiedzić styryjskie gospodarstwa rolne, hodowlane i agroturystyczne. Wizyta przyczyniła się do wymiany dobrych praktyk i zdobycia wiedzy w zakresie wspierania rozwoju gospodarczego regionu oraz do zaktywizowania współpracy partnerskiej.
 
W seminarium, poza dolnośląskimi przedstawicielami samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego oraz gości ze Styrii, uczestniczyli reprezentanci regionów partnerskich Dolnego Śląska: Krajów Pardubickiego i Kralowohradeckiego (Republika Czeska), Saksonii, (Niemcy), West Midlands (Wielka Brytania), Västmanland (Szwecja), Środkowej Jutlandii (Dania) i Emilii Romanii (Włochy). Seminarium połączone zostało z konferencją „Perspektywy rozwoju obszarów wiejskich – doświadczenia regionów”, organizowanej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.