rozmiar czcionki: A | A | A

Seminarium o polsko-tureckiej współpracy gospodarczej i promocji turystyki

19.01.2016 12:16

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Polsko–Turecką Izbą Gospodarczą oraz Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu zorganizowali polsko-tureckie seminarium poświęcone współpracy w dziedzinach gospodarki oraz turystyki i kultury. Spotkanie otworzył Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Uczestnikami spotkania byli przedsiębiorcy z Dolnego Śląska, przedstawiciele  izb gospodarczych,  specjalnych stref ekonomicznych, Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, Dolnośląskiej Izby Turystyki, reprezentanci biur podróży oraz studenci i wykładowcy Wyższej Szkoły Bankowej, zainteresowani kontaktami z Turcją. - Polska i Turcja mają kilkusetletnią historię pełną przyjaźni, lojalności i zaufania we współpracy. To ważne, by tę współpracę pielęgnować i przekazywać ją następnym pokoleniom – powiedział na rozpoczęcie spotkania Yusuf Ziya Ozcan, Ambasador Turcji w Polsce i gość specjalny wydarzenia.

Celem seminarium było wsparcie dolnośląskich przedsiębiorstw zainteresowanych prezentacją kompleksowej i konkurencyjnej oferty na rynku tureckim oraz promocja atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. - Dolny Śląsk jest miejscem różnorodnym kulturowo, otwartym na międzynarodową wymianę handlową oraz przyjmowanie zagranicznych inwestorów i turystów - mówił w tym kontekście Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Prof. dr hab. Stefan Forlicz, Rektor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, wyraził natomiast nadzieję na rozwój relacji polsko - tureckich w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

W ramach seminarium odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich został poświęcony  możliwościom wymiany gospodarczej między Polską i Turcją. W trakcie rozmów podkreślano potrzebę zainteresowania małych i średnich przedsiębiorstw z Dolnego Śląska możliwościami współpracy z partnerami z Turcji, ponieważ obecnie w wymianie handlowej dominują duże przedsiębiorstwa i korporacje, jak np. KGHM Polska Miedź S.A., Autoliv z Oławy, PCC Exol i PCC Rokita z Brzegu Dolnego, Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów, SKC HAAS Polska z Dzierżoniowa, T&P z Żarowa. Drugi panel dotyczył możliwości współpracy w obszarze turystyki i kultury a jego uczestnicy rozmawiali nie tylko o wyjazdach turystycznych Polaków do Turcji, ale też o możliwościach kierowania oferty turystycznej Dolnego Śląska  do mieszkańców Turcji.
 
Na zakończenie spotkania, z myślą o upowszechnianiu kultury i dziedzictwa kulinarnego, Ambasada Turcji przygotowała dla uczestników seminarium poczęstunek złożony z tradycyjnych tureckich przekąsek.