rozmiar czcionki: A | A | A

Projekt europejski – zmiany demograficzne

18.01.2010 11:26

Komisja Europejska w ramach programu INTERREG IVC zatwierdziła projekt DART (Declining, Ageing and Regional Transformation) – „Zmniejszanie się populacji, starzenie społeczeństwa i transformacja regionalna”.

Partnerem projektu w naszym regionie jest Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej, jednostka podległa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Liderem przedsięwzięcia jest niemiecki region Brandenburgia, a udział bierze w nim 14 podmiotów z 13 krajów. Budżet całego działania wynosi ponad 2 mln euro, z tego na aktywności realizowane przez stronę dolnośląską przypada 125 tys. euro dofinansowania z UE. Realizacja projektu rozpocznie się w marcu 2010 r. od spotkania w Maastricht w Holandii i potrwa 3 lata. DOPS jest koordynatorem grupy roboczej odpowiedzialnej za edukację, w ramach, której najbliższy warsztat roboczy odbędzie się jesienią tego roku.

Przystąpienie DOPS do projektu DART jest efektem udziału naszego regionu w europejskiej sieci tematycznej „Zmiany demograficzne”, która działa w Brukseli. W jej pracach biorą na bieżąco udział przedstawiciele Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego w Brukseli. 

Problemy demograficzne stają się niezwykle istotne dla wielu regionów europejskich, także dla Dolnego Śląska. Według szacunków w roku 2030 populację Dolnego Śląska stanowić będzie 57,8% ludności w wieku produkcyjnym oraz 42,2% ludności w wieku nieprodukcyjnym. Wśród ogółu osób w wieku nieprodukcyjnym jedynie 13,6% będzie stanowić ludność w wieku przedprodukcyjnym, zaś aż 28,6% ludność w wieku poprodukcyjnym.

Starzenie się populacji zbiega się z innymi niekorzystnymi procesami demograficznymi, takimi jak niski przyrost naturalny, migracje zarobkowe do innych krajów UE, dysproporcje w gęstości zaludnienia niektórych obszarów naszego województwa.

Fakty te niosą określone konsekwencje ekonomiczne i społeczne, należy pamiętać, że niekorzystne zmiany demograficzne, w tym starzenie się populacji, związane są ze zmianami struktury konsumpcji, zmianami udziału wydatków na ochronę zdrowia, cele socjalne, zabezpieczenie emerytalne oraz innymi zmianami gospodarczo – społecznymi. Kwestią nadrzędną staje się więc przygotowanie zmian systemowych, uwzględniających owe trendy demograficzne, przede wszystkim w obszarze zabezpieczenia społecznego, usług socjalnych i zdrowotnych oraz rynku pracy. Z drugiej strony zaś, w odniesieniu do rosnącej populacji seniorów, istotne jest wykreowanie na nowo definicji starzenia się, rozumianego jako proces pozwalający jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i aktywnością oraz stworzenie osobom starszym szansy na efektywne wykorzystanie swojego potencjału w perspektywie indywidualnej i społecznej.

Dlatego celem projektu DART jest przygotowanie regionów europejskich na konsekwencje owych przemian demograficznych poprzez wymianę dobrych praktyk, doświadczeń i wiedzy, wypracowanie praktycznych rozwiązań w sferze edukacji, ochrony zdrowia, pomocy społecznej i promowania innowacji w zakresie ekonomii społecznej.