rozmiar czcionki: A | A | A

Prezentacja wystawy "Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku" w Hanowerze

06.05.2013 14:36

Fotografie Kościołów Pokoju w Jaworze i Świdnicy zostały zaprezentowane w podczas uroczystości z okazji Święta 3 Maja, której organizatorem był Konsulat Generalny RP w Hamburgu.

Ponad 200 osób odpowiedziało na zaproszenie Andrzeja Osiaka, Konsula Generalnego RP w Hamburgu i wzięło udział w uroczystości z okazji święta narodowego Polski. Tegoroczna uroczystość miała wyjątkowy charakter, ponieważ wpisała się w kalendarz obchodów jubileuszu 20 - lecia współpracy Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii oraz Dolnej Saksonii i Wielkopolski.

W Hanowerskim Centrum Kongresowym  zebrali się przedstawiciele Polonii i obywatele Niemiec ze świata polityki, kultury, nauki i biznesu. Podczas uroczystości w imieniu Samorządu Województwa Dolnośląskiego głos zabrał Jacek Pilawa, Przewodniczący Komisji Współpracy Zagranicznej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Mówił o historii Polski i znaczeniu uchwalonej w 1791 roku Konstytucji 3 Maja a także nawiązał do współpracy Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii.

W dalszej części wieczoru publiczność wysłuchała koncertu w wykonaniu artystek z Dolnego Śląska Magdaleny Kulig (mezzosopran) i Magdaleny Blum (fortepian) oraz obejrzała wystawę pt. "Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku". Zebrani goście mieli okazję porozmawiać na temat wystawy oraz historii Kościołów Pokoju w Jaworze i Świdnicy z autorką wystawy Barbarą Górniak, autorem tekstu do katalogu wystawy Henrykiem Duminem oraz Tomaszem Stawiakiem, Proboszczem Parafii Ewnagelicko - Augsburskiej w Jaworze i Waldemarem Pytlem, Proboszczem Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Świdnicy.

 

W 2013 roku przypada 20. rocznica podpisania porozumienia o współpracy partnerskiej  Dolnego Śląska i  Dolnej Saksonii. W kalendarzu obchodów jubileuszu znajdują się wydarzenia służące zbliżeniu naszych regionów - konkursy dla młodzieży szkolnej, wydarzenia artystyczne i sportowe.

Jednym z przedsięwzięć jest wystawa fotograficzna prezentująca Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku. Pomysł stworzenia wystawy wynika z paraleli historycznej łączącej miejsce zawarcia pokoju - Osnabrück w Dolnej Saksonii - i jego efekt w postaci Kościołów Pokoju na Dolnym Śląsku.