rozmiar czcionki: A | A | A

Podpisanie umowy z regionem Środkowej Jutlandii

21.11.2008 14:32

W dniu 20 listopada 2008 roku w Sali Pompejańskiej w Muzeum Narodowym odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o współpracy między Środkową Jutlandią (Królestwo Danii) oraz Województwem Dolnośląskim (Rzeczpospolita Polska).

Porozumienie podpisali Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Bent Hansen - Przewodniczący Rady Regionalnej Środkowej Jutlandii.

Porozumienie o współpracy Dolnego Śląska ze Środkową Jutlandią zastąpi wieloletnią umowę o współpracy z województwem Ringkjobing (podpisaną w 2001 roku), która wygasła w dniu 31 grudnia 2006 roku, w związku z reformą administracyjną przeprowadzoną w Danii, na mocy której w miejsce 13 województw powstało 5 regionów oraz zmniejszono z 270 do 98 liczbę gmin.

Knud Munk Nielsen, przewodniczący byłego regionu partnerskiego Dolnego Śląska, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP z rąk Zdzisława Średniawskiego, Wicewojewody Dolnośląskiego. Świadkami obu wydarzeń byli przedstawiciele samorządów lokalnych, izb gospodarczych oraz Maria Keller, Konsul Honorowa Danii.

Porozumienie ze Środkową Jutlandią stwarza możliwości współpracy w dziedzinach rozwoju regionalnego, spraw społecznych i ochrony zdrowia.

Region Środkowej Jutlandii jest drugim pod względem wielkości regionem w Danii –  z populacją ponad 1 mln 200 tysięcy osób.
Największym miastem w regionie jest Århus zamieszkane przez 250 tysięcy osób. Århus położone jest na wschodnim wybrzeżu i otoczone przez inne duże miasta – Randers, Horsens oraz Silkeborg. Te trzy miasta są połączone z Århus  autostradą i dobrymi drogami.