rozmiar czcionki: A | A | A

Partnerstwo z Brandenburgią

09.01.2009 14:30

9 stycznia marszałek Marek Łapiński i Grzegorz Roman, członek zarządu województwa spotkali się z Gerdem Harmsem, Pełnomocnikiem Brandenburgii do Spraw Europejskich i Heike Uhe, Przedstawicielem Brandenburgii na Dolnym Śląsku.

Jest to inicjatywa rządu Kraju Związkowego Brandenburgii, która ma wzmocnić kontakty z Dolnym Śląskiem i dowód szczególnego znaczenia, jakie dla tego landu ma partnerstwo z naszym województwem. Zadaniem przedstawicieli jest wspieranie na miejscu wspólnych projektów oraz kontaktów z partnerami brandenburskimi.

Przedstawiciele są osobami kontaktowymi dla wszystkich resortów Rządu Krajowego, jak również dla innych instytucji, zainteresowanych współpracą z regionem partnerskim. Przedstawiciele współpracują ściśle z Kancelarią Stanu w Poczdamie.

Oficjalnego przedstawienia Heike Uhe dokonał dr Gerd Harms, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Kraju Związkowego Brandenburgia przy Rządzie Federalnym i do Spraw Europejskich.

Heike Uhe to dyplomowana ekonomistka, która wyspecjalizowała się w trakcie studiów w Gdańsku i Rostocku w dziedzinie ekonomii transportu. Po studiach pracowała m.in. w berlińskim Instytucie Powierniczym. Była tam odpowiedzialna za komunalizację publicznego transportu zbiorowego we powiatach i miastach na prawach powiatu Brandenburgii. W Spółce Rozwoju Miast, Mieszkalnictwa i Komunikacji Brandenburgii (LEG mbH) pełniła funkcję kierownika projektów między innymi w dziedzinie rozwoju i rewitalizacji miejskich obszarów niezagospodarowanych oraz projektów infrastrukturalnych. Od końca 2004 roku prowadzi działalność gospodarczą i wspiera niemieckie przedsiębiorstwa chcące wejść na rynek polski. Doradza również polskim i niemieckim partnerom przy transgranicznych, bilateralnych projektach komunikacyjnych, m.in. dla Związku Komunikacyjnego Verkehrsverbund Berlin-Brandenburgia, Niederbarnimer Eisenbahngesellschaft i Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego (wspiera działania dotyczące wprowadzenia zintegrowanej komunikacji „Jeden bilet – jedna taryfa“). Od dwóch lat wspiera także starania Związku Komunikacyjnego Verkehrsverbund Oberlausitz-Niederschlesien (ZVON) przy wdrażeniu i popularyzacji trójnarodowego biletu EURO-NYSA na Dolnym Śląsku.

W Polsce dla Brandenburgii działa także przedstawiciel w Poznaniu.