rozmiar czcionki: A | A | A

Ochrona dziedzictwa kulturowego na polsko – czeskim pograniczu

18.05.2018 12:10

„Na szlaku wspólnego dziedzictwa” to nazwa mikroprojektu, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego, i który został zrealizowany przez młyny papiernicze w Dusznikach Zdroju na Dolnym Śląsku i Velkich Losinach w Kraju Ołomunieckim.

W dniach 16 – 17 maja odbyła się konferencja podsumowująca wyniki projektu, obejmującego głównie badanie dziejów obu młynów papierniczych na podstawie dokumentów archiwalnych, analizy dendrochronologicznej i architektonicznej oraz badań zapraw murarskich. Badania te dowiodły, że najstarszy, południowo-zachodni narożnik dusznickiego młyna papierniczego pochodzi sprzed 1562 r. - z którego pochodzi najstarszy znany zapis dotyczący papierni -  i jest pozostałością po pierwszej papierni. Wśród efektów projektu znajduje się także produkcja filmu promocyjnego oraz publikacja materiałów informacyjnych prezentujących  Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i młyn papierniczy w Velkich Losinach.

Konferencja była również okazją do spotkania z  przedstawicielami młynu papierniczego w Homburgu w Niemczech.  Obiekt ten dołączył do inicjatywy zainaugurowanej przez dolnośląską i czeską papiernię, której celem jest uzyskanie transgranicznego wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Aby wykazać wyjątkową uniwersalną wartość każdej z papierni, młyny zadeklarowały chęć kontynuowania badań nad dziejami poszczególnych obiektów oraz stworzenie wokół nich środowisk historyków, historyków sztuki i miłośników regionu, działających na rzecz zacieśniania współpracy. Partnerzy inicjatywy liczą, że trójstronna współpraca umożliwi stworzenie wspólnego produktu turystycznego, którego celem będzie utrwalanie i upowszechnianie wiedzy o historii techniki i kultury.

Informacja o konferencji dostępna jest na stronie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.


Realizację projektu umożliwiło dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020) oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.