rozmiar czcionki: A | A | A

Marszałek przyjął wizytę Ambasador Albanii

30.03.2015 10:16

Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego przyjął dzisiaj wizytę Sphresy Kurety Ambasador Albanii w Polsce. Tematami rozmowy, szczególnie interesującymi Ambasador Albanii był rozwój infrastruktury, promocja turystyka, wymiana kulturalna oraz rolnictwo.

W spotkaniu uczestniczyli również - reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - Krzysztof Bramorski Pełnomocnik Marszałka ds. Kontaktów Międzynarodowych oraz Agnieszka Goranin z Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych.


Podczas wizyty na Dolnym Śląsku, Ambasador Sphresa Kureta spotka się również z Anną Szarycz Wiceprezydent Miasta Wrocławia.










Ustrój polityczny Albanii
Zgodnie z konstytucją z 1998 r. w Albanii panuje ustrój parlamentarno-gabinetowy. Władza wykonawcza należy do Rady Ministrów. Wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję prezydent (obecnie Bujar Nishani) pełni funkcje głównie reprezentacyjne. Jednoizbowy parlament liczy 140 posłów. Scena polityczna jest zdominowana przez dwa ugrupowania powstałe na początku transformacji politycznej w latach 1990-1991: Partię Demokratyczną (PD) Lulzima Bashy i Partię Socjalistyczną (PS), Ediego Ramy.


Polityka zagraniczna
Największymi osiągnięciami albańskiej polityki zagranicznej ostatnich lat były: akcesja w 2009 r. do NATO oraz zniesienie w 2010 r. obowiązku wizowego w podróżach do UE. Za swego strategicznego partnera Albania uważa Stany Zjednoczone. Dla USA ważne jest kluczowe położenie Albanii w regionie, dlatego udziela jej pomocy m.in. w zakresie modernizacji struktur państwowych i armii. W ostatnich latach obserwuje się intensyfikację stosunków Albanii z zamożnymi państwami Zatoki Perskiej takimi jak: Arabia Saudyjska, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwa te rozważają inwestycje w albańskiej turystyce, infrastrukturze drogowej i energetyce. Spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej szczególne zainteresowanie współpracą z Albanią wykazują Czechy i Węgry. Władze albańskie zaprosiły firmy węgierskie do udziału w projekcie budowy kolei mającej połączyć Albanię z Macedonią i Bułgarią.


Polsko-albańskie relacje polityczne

Od 1990 r. stan stosunków dwustronnych jest bardzo dobry. Polska poparła przyjęcie Albanii do NATO i objęcie jej liberalizacją wizową UE. Cieszy się autorytetem w albańskich środowiskach opiniotwórczych; albańskie elity polityczne są również wdzięczne za uznanie w 2008 r. niepodległości Kosowa. W przeciwieństwie do innych państw bałkańskich, w Albanii nie ma środowisk polonijnych (małżeństwa mieszane zawierane w latach 50-tych i 60-tych były represjonowane przez reżim Hodży). W 2003 r. podpisano z Albanią umowę o współpracy w dziedzinie spraw wojskowych. Od 2010 r. Uniwersytet Warszawski rozwija współpracę z Uniwersytetem w Tiranie.

Relacje gospodarcze

Podstawą prawną współpracy jest umowa międzyrządowa o współpracy gospodarczej zawarta w 2007 r. Na jej mocy działa polsko-albańska Komisja ds. współpracy gospodarczej.Wg wstępnych danych za 11 miesięcy 2014 r. polski eksport wyniósł 38,3 mln euro (wzrost o ponad 5% w porównaniu z analogicznym okresem w 2013 r.), natomiast import wyniósł 7,1 mln euro (wzrost o 52% w porównaniu z analogicznym okresem w 2013 r.).

Główne miejsce w polskim eksporcie do Albanii zajmowały następujące grupy towarów: gotowe artykuły spożywcze, wyroby przemysłu elektromaszynowego, pojazdy i urządzenia współpracujące, materiały i wyroby włókiennicze oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. W imporcie z Albanii dominowały materiały i wyroby włókiennicze, obuwie, nakrycia głowy, parasole, sztuczne kwiaty, produkty z celulozy, papier, tektura, wyroby z metali nieszlachetnych oraz produkty pochodzenia roślinnego.