rozmiar czcionki: A | A | A

Lech Kaczyński uhonorowany w regionie partnerskim Dolnego Śląska

17.03.2022 13:09

W Batumi, które jest stolicą Adżarii – partnerskiego regionu Dolnego Śląska, odsłonięto dziś pomnik Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości uczestniczyła polska delegacja z Premierem Mateuszem Morawieckim oraz Michałem Dworczykiem – Szefem Kancelarii Premiera na czele. W spotkaniu wzięli udział także wicemarszałkowie Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko. Skład polskiej delegacji uzupełniali Andrzej Jaroch – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, radni sejmiku oraz wrocławskiej Rady Miejskiej i przedstawiciele KGHM.

- Prezydent Profesor Lech Kaczyński doskonale wiedział, jaki jest plan Władimira Putina. Ubolewam, że część światowych polityków była głucha na apel Prezydenta Kaczyńskiego. Dzisiaj, w tych wyjątkowych i symbolicznych okolicznościach razem z naszymi partnerami z Gruzji chcemy pokazać, że solidarność i jedność w obliczu zagrożenia to nasza wielka siła – powiedział premier Mateusz Morawiecki.


- Postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego łączy narody polski i gruziński w niezwykły sposób. Naszym zadaniem jest kultywowanie pamięci Lecha Kaczyńskiego nie tylko, jako prezydenta, ale także jako człowieka, który pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo – podkreślił Minister Michał Dworczyk.


- Śp. Lech Kaczyński cieszy się dużym szacunkiem Gruzinów. Pamiętają oni wsparcie jakie udzielał im nasz kraj w utrzymaniu niepodległości. Szczególnie wspominają inicjatywę Prezydenta RP, który podczas agresji Rosji na Gruzję w 2008 r. zorganizował wyjazd przywódców krajów Europy Środkowej do stolicy Gruzji. Wyrazem ich pamięci i szacunku dla Lecha Kaczyńskiego jest odsłonięcie dzisiaj jego pomnika w Batumi. Cieszę się, że jako przedstawiciele samorządu województwa dolnośląskiego mogliśmy uczestniczyć w tej uroczystości – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.


- Nasza dzisiejsza wizyta w Batumi ma wymiar niezwykle symboliczny w kontekście wojny na Ukrainie i powszechnie znanego historycznego już wystąpienia ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Bardzo się cieszę i jestem dumny z tego, że jako Dolny Śląsk mogliśmy się przyczynić do upamiętnienia wielkiej postaci dla obu narodów – polskiego i gruzińskiego – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.


Inicjatywa budowy pomnika od kilku lat była tematem wspólnych spotkań z przedstawicielami partnerskiego regionu Adżaria w Gruzji. Teraz, dzięki inicjatywie samorządu województwa, udało się ją z sukcesem zrealizować. Monument upamiętniający śp. Lecha Kaczyńskiego usytuowany został przy bulwarze jego imienia. Postać Prezydenta Kaczyńskiego uznawana jest za bohatera narodowego Gruzji i cieszy się tam ogromnym szacunkiem.


W lutym 2016 roku Województwo Dolnośląskie podpisało Porozumienie o współpracy partnerskiej z gruzińską Autonomiczną Republiką Adżarii. W tym roku mija 6 lat niezwykle intensywnych kontaktów pomiędzy naszymi regionami. Współpraca zainicjowana na szczeblu wojewódzkim z biegiem lat rozszerzyła się na inne samorządy. Nawiązały ją dolnośląskie miasta i gminy – Świdnica, Milicz, Trzebnica, a przede wszystkim porozumienia podpisały stolice partnerskich regionów – miasta Wrocław i Batumi. Kooperacja instytucjonalna, dzięki otwartości i gościnności gruzińskich parterów, przerodziła się w prawdziwą przyjaźń, która zaowocowała wieloma sukcesami w realizacji wielu wspólnych projektów na niwie naukowej, kulturalnej oraz biznesowej.