rozmiar czcionki: A | A | A

Konwój humanitarny wyruszył z Dolnego Śląska do Obwodu Kirowogradzkiego

12.03.2022 12:20

Z Dolnego Śląska, z utworzonego przez samorząd województwa Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej wyruszył w sobotę rano 12 marca br. kolejny konwój z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Do Obwodu Kirowogradzkiego – partnerskiego regionu Dolnego Śląska położonego w centralnej części Ukrainy – jadą trzy w pełni wyposażone i wypełnione środkami medycznymi karetki przekazane przez Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu oraz TIR załadowany środkami medycznymi, żywnością długoterminową oraz środkami czystości i higieny. Konwój wyjechał z Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej, zlokalizowanego na terenie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki we Wrocławiu. Konwój w godzinach wieczornych przekroczył granicę polsko-ukraińską, gdzie został przekazany stronie ukraińskiej i kontynuował swoją drogę do Obwodu Kirowogradzkiego.

- Dolny Śląsk organizuje i przekazuje pomoc humanitarną dla Ukrainy. Stworzyliśmy Międzynarodowy HUB Pomocy Humanitarnej, gdzie docierają dostawy z zagranicy, m.in. od naszych regionów partnerskich w Niemczech. W naszych działaniach kluczowe znaczenie mają bardzo dobre relacje łączące Dolny Śląsk z regionami partnerskimi, m.in. po stronie niemieckiej: Saksonią, Dolną Saksonią i Brandenburgią, z których transportowana jest na Dolny Śląsk pomoc dla Ukrainy. Razem z naszymi partnerami z Niemiec skutecznie i sprawnie pomagamy Ukrainie i regionom partnerskim Dolnego Śląska na Ukrainie – mówi Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Dolny Śląsk organizuje pomoc dla Ukrainy wykorzystując relacje międzynarodowe z regionami partnerskimi. Działania pomocowe samorządu województwa są ustalane w odpowiedzi na bieżące potrzeby Ukrainy. Marszałek Dolnego Śląska, Cezary Przybylski jest w stałym kontakcie z Konsulem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu, samorząd województwa współpracuje również z Fundacją Ukraina.


- Pomoc kierowana z Dolnego Śląska dla Ukrainy jest odpowiedzią na prośby o wsparcie, napływające od naszych regionów partnerskich z Ukrainy – z Obwodu Dnipropietrowskiego i Kirowogradzkiego – ale również innych samorządów ukraińskich, z którymi w ostatnich latach nawiązywaliśmy kontakty. Do Obwodu Kirowogradzkiego wyruszył dzisiaj konwój trzech karetek oraz TIR z pomocą humanitarną. Konwój wraz z trzema ambulansami pogotowia ratunkowego wysłaliśmy również przed kilkoma dniami do Obwodu Dnipropietrowskiego. Samorząd Województwa Dolnośląskiego dotychczas przekazał Ukrainie dziesięć karetek pogotowia. Ambulanse zostały przekazane m.in dla Szpitala we Lwowie oraz w Iwano-Frankowsku, w odpowiedzi na prośby strony ukraińskiej. Mamy nawiązany kontakt z Obwodem Żytomierskim i Wołyńskim, którym również przekażemy pomoc humanitarną – dodaje Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


- Zależy nam na tym, aby pomoc skierowana do obywateli ogarniętej wojną Ukrainy była skuteczna i dobrze skoordynowana. Do realizacji tego celu potrzebna jest współpraca wielu podmiotów. Przykładem takich działań jest wspólna akcja zorganizowana również z Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii oraz wrocławską fundacją „To się Uda”. W ramach współpracy już drugi transport ze środkami medycznymi dotarł do Ukrainy - mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


W utworzonym z inicjatywy Marszałka Cezarego Przybylskiego - Międzynarodowym HUBie Pomocy Humanitarnej, zlokalizowanym we Wrocławiu na terenie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, gromadzona jest pomoc rzeczowa dla Ukrainy, przekazywana transportami docierającymi do HUBu z zagranicy. Również Dolnoślązacy z wielkim sercem pomagają ogarniętej wojną Ukrainie i jej Obywatelom. Dary od Dolnoślązaków zbierane są bezpośrednio w magazynie utworzonym przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, skąd przewożone są do Międzynarodowego HUBu, a stamtąd pomoc humanitarna konwojami wyrusza do Ukrainy. Międzynarodowy HUB Pomocy Humanitarnej gotowy jest na magazynowanie bardzo dużych ilości najpotrzebniejszych artykułów higienicznych, produktów żywnościowych i środków medycznych.


- Obywatele Ukrainy uciekają ze swojego kraju ogarniętego wojną, dlatego aby im pomóc organizujemy również Międzynarodowe Transporty Humanitarne. Razem z samorządami, organizacjami pozarządowymi oraz wolontariuszami pomagamy im znaleźć schronienie na Dolnym Śląsku. Jednak poza przejazdami pociągami humanitarnymi Kolei Dolnośląskich z Przemyśla na Dolny Śląsk chcemy umożliwić obywatelom Ukrainy bezpieczne i szybkie przemieszczanie się na zachód do Niemiec – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


- Dolny Śląsk pomaga osobom uciekającym z Ukrainy przed rosyjską agresją na różne sposoby. Oprócz zapewnienia bezpłatnego transportu czy udostępnieniu pomieszczeń w naszych uzdrowiskach staramy się także pomagać naszym zaprzyjaźnionym ukraińskim regionom tam, na miejscu. Właśnie dlatego wysyłamy kolejny konwój, który wiezie najbardziej potrzebne produkty. Oprócz tego przekazujemy kolejne karetki - tak bardzo potrzebne tam na miejscu - mówi Grzegorz Macko Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


- W sytuacji kryzysu należy reagować błyskawicznie, ale też obserwować dynamicznie zmieniającą się sytuację. Obecnie przekazujemy karetki, ponieważ brakuje ich do przewożenia rannych i ewakuacji szpitali w Ukrainie. Wcześniej, kiedy na wschodniej granicy zaczynało przybywać uchodźców, zorganizowaliśmy transport z Przemyśla na Dolny Śląsk. Wtedy zaobserwowaliśmy wzrastające zainteresowanie przedostaniem się do Niemiec i innych krajów zachodniej Europy. Aby ułatwić przejazd, udało się uruchomić codzienne połączenie z Wrocławia do Berlina dzięki porozumieniu pomiędzy Kolejami Dolnośląskimi a niemieckim przewoźnikiem. Zwiększyliśmy także liczbę pociągów do Zgorzelca. Te działania pokazują, że trzeba podejmować decyzje w oparciu o rzetelną i sprawdzoną wiedzę oraz odpowiadać na konkretne potrzeby – apeluje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.