rozmiar czcionki: A | A | A

Gruzińscy parlamentarzyści z wizytą u Marszałka

30.10.2009 15:15

W dniu 29 października 2009 roku Marek Łapiński – Marszałek Województwa Dolnośląskiego gościł delegację gruzińskich parlamentarzystów, członków Gruzińsko-Polskiej Grupy Przyjaźni Parlamentu Gruzji.

W skład delegacji weszli Vano Chuchunaiszwili, który przewodniczył grupie, Koba Badagadze, Giorgij Inmnadze oraz Dimitri Lortkipanidze.

Ze strony Urzędu w spotkaniu oprócz Marszałka wzięli udział Dariusz Kowalczyk – Sekretarz Województwa, Teresa Lis-Pieńkowska – Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą, Wioletta Matysek-Szumilas – Dyrektor Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Janusz Misiewicz – Dyrektor Wydziału Organizacyjno Prawnego oraz Lucyna Morawska-Uhryn z Wydziału Współpracy z Zagranicą.

W trakcie rozmów Przewodniczący Chuchunaiszwili wyraził zadowolenie z możliwości odwiedzenia naszego regionu i spotkania z Marszałkiem. Delegacja przekazała informacje o trudnej sytuacji  politycznej, gospodarczej i społecznej w Gruzji. Wyraziła również wdzięczność Polakom za wspieranie ich kraju w dążeniu do demokracji.

Marszałek Łapiński poinformował gości o zadaniach i funkcjonowaniu Samorządu Województwa. Goście z Gruzji wyrazili gotowość do korzystania z naszych doświadczeń w reformowaniu ustroju administracyjnego i gospodarki na Dolnym Śląsku.

Jako dobrze rokującą perspektywę Przewodniczący Chuchunaiszwili wymienił już nawiązane kontakty pomiędzy organizacjami pozarządowymi w Gruzji i na Dolnym Śląsku, a także współpracę w dziedzinie gospodarki oraz turystyki.

Goście zapoznali się z możliwościami inwestowania oraz potencjałem gospodarczym Dolnego Śląska podczas spotkania z przedstawicielami Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej oraz Dyrektorem Wydziału Rozwoju Gospodarczego UMWD – Mieczysławem Ciurlą.

Następnego dnia delegacja gościła na uroczystej sesji Rady Miasta w Dzierżoniowie, która dotyczyła upamiętnienia osoby płk Waleriana Tewzadze, kawalera Orderu Virituti Militari, Gruzina z pochodzenia, który uczestniczył w walkach o Warszawę, a po wojnie osiedlił się w Dzierżoniowie. Delegacja złożyła kwiaty pod domem swojego rodaka.