rozmiar czcionki: A | A | A

Goście z zagranicy podczas XLV sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

30.10.2009 10:45

Gośćmi specjalnymi podczas XLV sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, która odbyła się 29 października 2009 roku, była delegacja z gruzińskiego regionu Imeretia oraz grupa młodzieży z Białorusi zaproszona przez radnego Juliana Golaka.

Pobyt Gruzinów na Dolnym Śląsku ma charakter wizyty studyjnej i jest drugim etapem projektu „Aktywne społeczności – program wsparcia społeczeństwa obywatelskiego w Kutaisi i Imeretinskim Regionie”. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w 2009 roku w ramach Programu Polskiej Pomocy Zagranicznej. Jego celem jest ukierunkowanie na wymianę doświadczeń w budowie i wspieraniu inicjatyw społeczeństwa obywatelskiego Polski i Gruzji.

Młodzież z Białorusi to uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych z Obwodu Grodzieńskiego, w większości z Lidy i Grodna. Goście spędzają na Dolnym Śląsku ferie, a ich pobyt jest współfinansowany przez Samorząd Województwa. Młodzież mieszkała w budynku Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu, a w trakcie 6-dniowego pobytu zwiedziła między innymi Pragę, Hradec Kralove, Skalne Miasto, Jelenią Górę i Wrocław. W czasie sesji plenarnej nauczycielka z LidySwietłana Worono opowiedziała o trudnym życiu Polaków na Białorusi, a jej dziewięcioletnia córka Bożenka zadeklamowała wiersz „Powrót taty”. W Obwodzie Grodzieńskim, aż 60% obywateli mówi po polsku. Na jego terenie urodził się największy polski poeta Adam Mickiewicz.