rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląscy przedsiębiorcy odwiedzili targi Silicon Saxony Day w Dreźnie

29.06.2022 10:34

Dolnośląscy przedsiębiorcy po raz kolejny mieli okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Przedstawiciele dwunastu dolnośląskich przedsiębiorstw wzięli udział w szesnastej edycji targów Silicon Saxony Day w Dreźnie – największej konferencji poświęconej branży ICT w Saksonii. Uczestnictwo regionalnych firm w tak dużym wydarzeniu to kolejna misja gospodarcza realizowana przez Samorząd Województwa w ramach projektu „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”.

- Silicon Saxony Day to wydarzenie eksperckie skierowane do specjalistów w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnej. Głównym założeniem naszej misji gospodarczej, która odbywa się w ramach projektu Going Global, jest otwarcie na nowych partnerów handlowych oraz umożliwienie rozwoju kontaktów pomiędzy dolnośląskimi firmami z branży ICT z partnerami z terenu Saksonii – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.


Misja gospodarcza do Drezna była  spotkaniem dolnośląskich przedsiębiorców z niemieckimi partnerami, umożliwiającym nawiązywanie współpracy, zacieśnienie kontaktów i wykreowanie nowych możliwości rozwoju firm. Wizyta w Dreźnie była także okazją dla przedsiębiorców, aby poznać trendy i kierunki, w którym rynek ICT będzie rozwijał się na terenie Saksonii – regionu partnerskiego Województwa Dolnośląskiego. Silicon Saxony Day to targi branży ICT organizowane są w Saksonii od ponad 15 lat. Każdego roku spotykają się tutaj start-upy, małe, średnie i duże firmy, instytucje badawcze, agencje rozwoju biznesu, władze i instytucje z Saksonii, Niemiec, Europy i świata. Oprócz transferu wiedzy i technologii, celem wydarzenia jest otwarta wymiana między programistami, producentami i użytkownikami obecnych lub przyszłych technologii informacyjno-komunikacyjnych.


- Drezno i Saksonia są zagłębiem mikroelektroniki. Jedna trzecie chipów produkowana jest właśnie tutaj w okolicach Drezna. Targi Silicon Saxony Day są już u nas tradycją i od kilku lat posiadają wymiar międzynarodowy. Mamy ponad 500 gości z całego świata i bardzo cieszymy się, że możemy gościć też przedsiębiorstwa z Dolnego Śląska – informuje Thomas Horn, Prezes Saksońskiej Agencji Wspierania Gospodarki. – W tym roku głównymi tematami są sztuczna inteligencja oraz połączenie rozwoju technologii w różnych branżach, na przykład w budowie maszyn lub w medycynie. Bardzo ważnym punktem targów jest też temat wykwalifikowania pracowników w tej dziedzinie.Dzień Krzemowej Saksonii skupiał się na przemówieniach i sesjach eksperckich na temat technologii informacyjno-komunikacyjnych teraźniejszości i przyszłości. Silicon Saxony Day to zorientowana na biznes platforma, która przede wszystkim skupia się na rozwiązaniach z kluczowego sektora technologicznego ICT, mającego zastosowanie także w takich branżach jak na przykład energetyka, medycyna, mobilność i logistyka, lotnictwo, czy inteligentne miasto. Podczas wykładów, pokazów i warsztatów przedsiębiorcy mieli możliwość uczestniczyć w otwartej wymianie myśli i doświadczeń związanych z branżą ICT.


W Silicon Saxony Day wzięło udział 12 dolnośląskich przedsiębiorców. Mieli oni okazję nie tylko poznać bliżej przedsiębiorstwa z Saksonii, ale także zaprezentować swoje firmy oraz uczestniczyć w bezpośrednich rozmowach B2B.- Jestem zachwycony skalą wydarzenia, liczbą firm, które tutaj się prezentują, różnorodnością ich profili i przede wszystkim nastawienie na innowacje. Nasza firma specjalizuje się w sektorze sztucznej inteligencji, więc mogłem tutaj porównać te obszary – mówi Paweł Dawid z firmy DSR S.A.


-  W Dreźnie udało mi  się już nawiązać ciekawe kontakty z przedsiębiorcami z Polski oraz z Niemiec. Nasza firma brała już udział w tego typu misjach gospodarczych organizowanych przez Województwo Dolnośląskie, zarówno mi jak i moim wspólnikom bardzo się podoba ta idea i te misje gospodarcze przyniosły naszej firmie wiele korzyści, bo bardzo nam zależy, żeby z naszą ofertą wejść na rynek zagraniczny – opowiada Michał Suwiczak z firmy LightApply Sp. z o.o.


– Chcielibyśmy, aby te współprace przerodziły się w podpisane porozumienia, w rozwój, w wymianę wiedzy i doświadczeń oraz we wspólne projekty badawczo-rozwojowe, dla tych sektorów gospodarki, które również są kluczowymi sektorami dla Województwa Dolnośląskiego – dodaje Krzysztof Hodun, Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą UMWD.


Misja gospodarcza do Drezna została zorganizowana w ramach projektu „Going Global - Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.