rozmiar czcionki: A | A | A

Delegacja Kraju Hradeckiego z wizytą na Dolnym Śląsku

26.05.2023 09:31

W dniach 24-25 maja Dolny Śląsk odwiedziła delegacja z Kraju Hradeckiego z Pavlem Buličkiem, 1. Zastępcą Hetmana Kraju na czele. Dwustronne rozmowy dotyczyły współpracy naukowej i gospodarczej.

W składzie delegacji z regionu partnerskiego byli przedstawiciele Centrum Inwestycji, Rozwoju, Innowacji (CIRI) w Hradcu Kralove a gospodarzem wizyty był Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. W działania międzyregionalne angażuje się także EUWT NOVUM Z O.O., które wspiera współpracę Dolnego Śląska oraz Krajów Hradeckiego, Libereckiego, Pardubickiego, Ołomunieckiego.

Goście odwiedzili Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej, gdzie prezes Michał Rado opowiedział o działaniach realizowanych przez spółkę. Tematem, który szczególnie zainteresował partnerów z Czech był system pożyczek rozwojowych oraz płynnościowych oferowanych przez DAWG. Delegacja zapoznała się z realizowaną obecnie inwestycją, czyli Inkubatorem TriQube i została zaproszona do udziału w uroczystym otwarciu TriQube we wrześniu 2023 roku.


Rozmowy o współpracy naukowej odbyły się podczas wizyty Na Politechnice Wrocławskiej i spotkania z Dariuszem Łydźbą, Prorektorem ds. Współpracy. Rozmawiano o możliwościach wspólnych działań placówek akademickich, wizytach studyjnych, projektach, udziale w konferencjach. Przedstawiciele Kraju Hradeckiego zapoznali się z działaniem wrocławskiej uczelni, odwiedzili Geocentrum, laboratorium EMC, obejrzeli komory akustyczne.


Delegacja z Hradca Kralove zwiedziła także wrocławski port lotniczy. Na lotnisku delegację powitał prezes Przemysław Myszakowski, który przedstawił port lotniczy, opowiedział o połączeniach lotniczych oraz zachęcił do podjęcia współpracy. W ubiegłym roku z oferty lotniska we Wrocławiu skorzystało 8000 Czechów. Potencjał jest o wiele większy, a z Wrocławia można dotrzeć do wielu miejsc w Polsce oraz Europie. Dolnośląskie lotnisko może stać się dla mieszkańców sąsiedniego regionu sposobem na szybsze przemieszczanie się w wielu kierunkach oraz impulsem do połączenia zwiedzania Wrocławia z wakacyjnymi podróżami.


W ramach promocji turystycznej regionu, goście zwiedzili  Wrocław. Delegację oprowadził Marek Bronś z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, który opowiedział zarówno o bogatej historii jak i współczesności miasta.Dolny Śląsk oraz Kraj Hradecki łączy umowa o współpracy podpisana 20 lat temu. Obecnie oba regiony koncentrują się na wspólnych działaniach w dziedzinach gospodarki, edukacji, innowacji oraz kultury. Broumov, niewielkie miasto w Kraju Hradeckim, ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2028, a Dolny Śląsk wspiera aspiracje sąsiada.