rozmiar czcionki: A | A | A

Parlament Europejski - European Parliament

Informacje ogólne

Przewodniczący Jerzy Buzek

Parlament Europejski (PE), reprezentuje interesy obywateli Unii, przez których jest bezpośrednio wybierany. Historia Parlamentu sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku i zapisów w traktatach założycielskich. Od 1979 roku jego posłowie są wybierani w wyborach bezpośrednich przez obywateli, których reprezentują.

Wybory do parlamentu odbywają się raz na pięć lat. Każdy obywatel Europy ma czynne i bierne prawo wyborcze, niezależnie od miejsca zamieszkania w UE. Dlatego też Parlament jest wyrazicielem demokratycznej woli obywateli Unii (która liczy ich już blisko 500 milionów), dbając o ich interesy w dialogu z pozostałymi instytucjami Unii. Ostatnie wybory do PE miały miejsce w czerwcu 2009 roku. Obecny skład zgromadzenia liczy 736 członków ze wszystkich 27 krajów UE.

Posłowie nie zasiadają w Parlamencie Europejskim według kraju pochodzenia, lecz według przynależności do jednego z siedmiu ogólnoeuropejskich ugrupowań politycznych. Posłowie reprezentują cały wachlarz poglądów na temat integracji europejskiej, od skrajnego federalizmu po otwarty eurosceptycyzm.

14 lipca 2009 roku Jerzy Buzek został wybrany na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Funkcję tę będzie pełnił przez dwa i pół roku (do stycznia 2012 r.).

Siedziby Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski ma trzy siedziby: w Brukseli (Belgia), w Luksemburgu oraz w Strasburgu (Francja).
Luksemburg jest siedzibą administracji Parlamentu (jego Sekretariatu Generalnego). Posiedzenia całego Parlamentu, zwane sesjami plenarnymi, odbywają się w Strasburgu, a czasem w Brukseli. Komisje parlamentarne spotykają się natomiast w Brukseli.

Zadania Parlamentu Europejskiego

Parlament pełni trzy podstawowe funkcje:

1. Przyjmuje akty prawa europejskiego – w wielu obszarach polityki wspólnie z Radą. Fakt, że członkowie Parlamentu są wybierani bezpośrednio przez obywateli, jest jednym z czynników gwarantujących demokratyczne umocowanie prawa europejskiego.

2. Parlament sprawuje nadzór demokratyczny nad pozostałymi instytucjami UE, w szczególności nad Komisją. Do jego kompetencji należy zatwierdzanie lub odrzucanie kandydatur komisarzy. Parlament dysponuje też prawem odwołania Komisji na podstawie wotum nieufności

3. Kompetencje budżetowe. Parlament sprawuje pieczę nad budżetem UE. Wraz z Radą przyjmuje on budżet UE, a zatem wywiera wpływ na wydatki Unii. Zwieńczeniem procedury budżetowej jest całkowite przyjęcie lub odrzucenie budżetu przez Parlament.

Organizacja prac Parlamentu

Prace w Parlamencie zasadniczo przebiegają dwuetapowo:

- Przygotowanie do sesji plenarnej. Zajmują się tym posłowie z poszczególnych komisji parlamentarnych, specjalizujących się w konkretnych dziedzinach działalności UE. Zagadnienia, które będą przedmiotem debaty w czasie sesji, podlegają również dyskusji w ramach ugrupowań politycznych.

- Sesja plenarna. Sesje plenarne odbywają się zwykle w Strasburgu (jeden tydzień w miesiącu), a czasami w Brukseli (sesje dwudniowe). Podczas sesji Parlament debatuje nad wnioskami legislacyjnymi i głosuje do nich poprawki przed podjęciem ostatecznej decyzji co do całego aktu.

Inne punkty porządku dziennego mogą dotyczyć komunikatów Komisji, Rady albo też pytań dotyczących wydarzeń w Unii Europejskiej i na świecie.

Dolnośląscy Europosłowie

Jacek Protasiewicz (PO) - Przewodniczący delegacji do spraw stosunków z Białorusią. Członek: Konferencji Przewodniczących Delegacji, Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, Podkomisji Praw Człowieka, Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest.

Danuta Jazłowiecka (PO) – Członek: Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, Delegacji do spraw stosunków z Chińską Republiką Ludową.

Piotr Borys (PO) – Członek Komisji Kultury i Edukacji, Delegacji do spraw stosunków z Afganistanem.

Ryszard Legutko (PIS) – Członek: Komisji Spraw Zagranicznych, Delegacji do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE.

Lidia Geringer de Oedenberg (SLD-UP) - Członek: Kwestorów, Komisji Prawnej, Komisji Petycji, Delegacji do spraw stosunków z państwami Azji Południowej.

Jacek Protasiewicz (PO)
Danuta Jazłowiecka (PO)
Piotr Borys (PO)
Ryszard Legutko (PIS)
Lidia Geringer de Oedenberg (SLD-UP)

Polscy Europosłowie

Parlament Europejski liczy 736 posłów, z tego 50 to Polacy.

PO (25) - Piotr Borys, Jerzy Buzek, Małgorzata Handzlik, Jolanta Hibner, Danuta Hubner, Danuta Jazłowiecka, Elżbieta Jędrzejewska, Filip Kaczmarek, Lena Kolarska-Bobińska, Janusz Lewandowski, Krzysztof Lisek, Elżbieta Łukacijewska, Bogdan Marcinkiewicz, Sławomir Nitras, Jan Olbrycht, Jacek Protasiewicz, Jacek Saryusz-Wolski, Joanna Skrzydlewska, Bogusław Sonik, Róża Thun, Rafał Trzaskowski, Jarosław Wałęsa, Paweł Zalewski, Artur Zasada, Tadeusz Zwiefka.

PiS (15) - Adam Bielan, Tadeusz Cymański, Ryszard Czarnecki, Marek Gróbarczyk, Michał Kamiński, Paweł Kowal, Jacek Kurski, Ryszard Legutko, Marek Migalski, Mirosław Piotrowski, Tomasz Poręba, Konrad Szymański, Jacek Włosowicz, Janusz Wojciechowski, Zbigniew Ziobro.

SLD-UP (7) - Lidia Geringer de Oedenberg, Adam Gierek, Bogusław Liberadzki, Wojciech Olejniczak, Joanna Senyszyn, Marek Siwiec, Janusz Zemke.

PSL (3) - Andrzej Grzyb, Jarosław Kalinowski, Czesław Siekierski.

Linki

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego - www.europarl.europa.eu

Strona Jacka Protasiewicza - www.protasiewicz.pl

Strona Lidii Geringer de Oetenberg - www.lgeringer.pl

Strona Danuty Jazłowieckiej - www.danutajazlowiecka.pl

Strona Piotra Borysa - www.piotrborys.pl