rozmiar czcionki: A | A | A

Europejski Komitet Społeczno Ekonomiczny - EKES

Informacje ogólne

Prezes EKES Mario Sepi

Powołany Traktatem Rzymskim w 1957 roku, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) jest organem doradczym reprezentującym pracodawców, związki zawodowe, rolników, konsumentów oraz pozostałe grupy interesu, które razem tworzą "zorganizowane społeczeństwo obywatelskie". Komitet przedstawia ich opinie i broni ich interesów w debatach politycznych z Komisją, Radą i Parlamentem Europejskim.

EKES jest zatem pomostem między Unią a jej obywatelami, przyczyniającą się do uczestnictwa, aktywniejszego włączenia, a tym samym dalszej demokratyzacji życia społeczności Europy.

Komitet jest nieodzownym uczestnikiem procesów decyzyjnych UE. Konsultacji z nim wymagają wszystkie decyzje dotyczące polityki gospodarczej i społecznej. Z własnej inicjatywy lub na wniosek innej instytucji UE, Komitet może też wydawać opinie w innych kwestiach.

EKES liczy 344 członków.

Członkowie Komitetu są nominowani przez rządy państw Unii, jednak w ramach Komitetu są całkowicie niezależni politycznie. Powoływani są na odnawialną kadencję trwającą cztery lata.
Komitet zbiera się w ramach Zgromadzenia Plenarnego, którego debaty są przygotowywane przez sześć podkomitetów, zwanych sekcjami, z których każda zajmuje się określonymi obszarami polityki. Komitet wybiera spośród swych członków przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących na okres dwóch lat.

Prezesem EKES od października 2008 roku jest Włoch Mario Sepi.

Zadania EKES

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny realizuje trzy podstawowe zadania:

• doradza Radzie, Komisji i Parlamentowi Europejskiemu - na ich wniosek lub z własnej inicjatywy,

• zachęca społeczeństwo obywatelskie do większego zaangażowania w kształtowanie polityki UE,

• wspiera rolę społeczeństwa obywatelskiego w krajach poza Unią i pomaga w tworzeniu w nich struktur doradczych.

Członkowie EKES

Członkowie Komitetu pracujący głównie w swoich państwach członkowskich, tworzą trzy grupy reprezentujące pracodawców, pracowników oraz różne gospodarcze i społeczne grupy interesów.
W skład Grupy Pracodawców wchodzą członkowie wywodzący się z prywatnych i publicznych sektorów przemysłu, małych i średnich przedsiębiorstw, izb handlowych, handlu detalicznego i hurtowego, bankowości i ubezpieczeń, transportu i rolnictwa.
Grupa Pracowników reprezentuje wszystkie kategorie pracowników, od robotnika po prezesa. Członkowie tej grupy wywodzą się z krajowych organizacji związkowych.  
Trzecia grupa reprezentuje szeroki wachlarz grup interesów: organizacje pozarządowe, organizacje rolników, małe przedsiębiorstwa, rzemieślników i wolne zawody, spółdzielnie i organizacje nienastawione na zysk, organizacje konsumenckie i ekologiczne, kręgi i stowarzyszenia naukowe i akademickie, reprezentujące rodzinę, kobiety, niepełnosprawnych, itp.

Polscy członkowie

Andrzej Adamczyk
Katarzyna Bartkiewicz
Jerzy Bieliński    
Tomasz Czajkowski
Tomasz Chruszczow
Tadeusz Donocik
Tadeusz Dorda
Jerzy Garczyński
Tomasz Jasiński
Krzysztof Kamieniecki
Jan Klimek     
Marek Komorowski
Zbigniew Kotowski
Jacek Krawczyk    
Marian Krzaklewski    
Andrzej Malinowski    
Marzena Mendza-Drozd
Jarosław Mulewicz
Krzysztof Ostrowski
Krzysztof Pater    
Stanisław Różycki
Władysław Serafin
Wiesław Siewierski
Elżbieta Szadzińska
Edmund Szynaka

Link

Strona Europejskiego Komitetetu Społeczno Ekonomicznego (EKES) - www.eesc.europa.eu