rozmiar czcionki: A | A | A

Zaczynają się prace na południowym odcinku WOW

04.10.2021 14:25 14:25

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu przekazała Wykonawcy plac budowy, gdzie powstanie kolejny odcinek Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Nowy odcinek drogi wojewódzkiej będzie miał długość ok. 2,5 km. W konferencji prasowej uczestniczyli Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Leszek Loch – dyrektor DSDiK.

W spotkaniu uczestniczyli radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marzena Majdzik i Aleksander Marek Skorupa. Umowa na realizację zadania została podpisana pod koniec lipca 2019 roku z firmą Budimex S.A. Budowa drogi wojewódzkiej rozpocznie się od skrzyżowania z ul. Grota Roweckiego do drogi wojewódzkiej nr 395 (rondo Żerniki Wrocławskie) i do granicy Wrocławia (ul. Buforowa). Będzie to 2,5 – kilometrowy odcinek w układzie jednojezdniowym wraz z ciągiem pieszo-rowerowym. Inwestycja obejmuje także przebudowę odcinka ul. Buforowej do granicy Wrocławia polegającą na budowie chodnika i ścieżki rowerowej. Wartość umowy to 31 mln zł brutto.


- Budowa Wschodniej Obwodnicy Wrocławia to jeden z największych projektów drogowych na Dolnym Śląsku. Droga ta umożliwi szybki i bezpieczny objazd Wrocławia od jego południowej i wschodniej strony, a w połączeniu z obwodnicą autostradową stworzy komunikacyjny pierścień wokół stolicy regionu, wyprowadzając dużą część ruchu kołowego z lokalnych dróg – tłumaczy Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Południowy odcinek WOW podzielony został na dwa etapy. Pierwszy będzie realizowany od ronda w Żernikach Wrocławskich do ulicy Grota-Roweckiego, a drugi od skrzyżowania z ulicą Grota-Roweckiego do węzła A4 Bielany Wrocławskie przy al. Karkonoskiej przez Wysoką. Tam trwają obecnie prace projektowe i po ich zakończeniu w 2022 roku, samorząd województwa planuje ogłosić przetarg na wykonanie prac budowlanych.


- Wschodnia Obwodnica Wrocławia to niezwykle ważna inwestycja, która wzbogaci układ komunikacyjny powiatu i województwa. W przypadku południowego odcinka oprócz budowy drogi inwestycja obejmie także między innymi: budowę kanalizacji deszczowej, zbiorników retencyjnych, oświetlenia drogowego czy nasadzenia zieleni – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Jednocześnie trwają intensywne prace w terenie przy budowie północnego odcinka WOW Łany – Długołęka. Samorząd województwa podpisał umowę z wykonawcą (konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud) w połowie maja 2020, a prace ruszyły w lipcu 2020 roku. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Koszt inwestycji wynosi prawie 165 mln zł. Planowo zadanie ma być gotowe pod koniec 2022 roku.


- Dziś nastąpiło symboliczne wbicie pierwszej łopaty na placu budowy ważnej i długo wyczekiwanej inwestycji, jaką jest budowa południowego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Jesteśmy świadkami tego, że słowa zamieniają się w czyny. Jest to niezwykle istotne dla nas jako Zarządu Województwa, ale przede wszystkim dla mieszkańców, których oczekiwania zostały spełnione – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.