rozmiar czcionki: A | A | A

Za nami gala wręczenia 47. Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii

09.10.2023 11:20 11:20

Tegoroczną uroczystość wręczenia nagród połączono z inauguracją sezonu Orkiestry Leopoldinum w Narodowym Forum Muzyki. W sobotę 7 października laureaci odebrali gratulacje z rąk minister spraw wewnętrznych i sportu Dolnej Saksonii Danieli Behrens oraz członka zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztofa Maja.

Nagroda jest jednym z najważniejszych wyróżnień na niwie sąsiedzkiej współpracy Dolnej Saksonii i Dolnego Śląska. Pozwala docenić dorobek twórców, artystów oraz instytucji, które wywodzą się ze Śląska lub których twórczość nawiązuje do naszego regionu.


Podczas tegorocznej gali nagrodą główną zostali uhonorowani dyrektor generalny Festiwalu Krzyżowa-Music Matthias von Hülsen oraz pisarz i filolog klasyczny Marek Krajewski. Nagrodę specjalną jury przyznało tłumaczce, dziennikarce i reportażystce Karolinie Kuszyk.


Muzyczną część uroczystości wypełnił koncert inauguracyjny Orkiestry Leopoldinum, stanowiący jeden z kluczowych elementów obchodów 25-lecia Województwa Dolnośląskiego.


O idei, która łączy nagrodę z celebracją jubileuszu, mówił Krzysztof Maj: ‒ Laureaci tworzyli, inicjowali i rozwijali projekty budujące region i określające jego tożsamość. Poszukiwanie tożsamości nie może odbywać się bez szacunku dla własnej przeszłości. Październik, miesiąc jubileuszu 25-lecia dolnośląskiego samorządu, to czas, kiedy pytamy o naszą regionalną tożsamość: kim jesteśmy jako Dolnoślązacy i jakie wartości są dla nas najważniejsze. Poszukiwanie tożsamości regionalnej jest dla nas ważne, i ta nagroda jest tego istotnym elementem. Niemiecka historia naszego regionu uzupełniona została po wojnie przez losy Polaków z wielu różnych regionów Europy, ale też Greków, Serbów, Łemków czy Ukraińców. To sprawia, że Dolnoślązacy są otwarci, przyjaźni i tolerancyjni.


Daniela Behrens podkreślała znaczenie harmonijnych stosunków polsko-niemieckich i ich wartości kulturowych, zwłaszcza w obliczu toczącej się wojny w Ukrainie.


‒ Nagroda Kulturalna Śląska symbolizuje współpracę, dążenie do pokoju i wspólnej płaszczyzny w Europie. W 1977 roku zainicjowaliśmy przedsięwzięcie, które symbolizowało solidarność i przyjaźń, ale także pojednanie i zrozumienie pomiędzy województwem dolnośląskim a krajem związkowym Dolna Saksonia. O tym wszystkim decydują właśnie ludzie, których corocznie nagradzamy. To oni z zaangażowaniem i pasją budują mosty między naszymi regionami. Ich książki, ich muzyka, ich często dobrowolna i wysoce zaangażowana praca na rzecz naszych wspólnych interesów są spoiwem spokojnej i zjednoczonej Europy. Każdy element łączący jest szczególnie ważny w tych niepewnych czasach ‒ mówiła minister Dolnej Saksonii.


Laureaci:


Marek Krajewski
Pisarz, filolog klasyczny, doktor nauk humanistycznych. Zasłynął jako autor powieści kryminalnych, których akcja toczy się w przed- i powojennym Wrocławiu (Breslau). Laureat wielu prestiżowych nagród kulturalnych, m.in. Paszportu Polityki, Nagrody Książkowej im. Georga Dehio i Nagrody Kulturalnej Silesia.


Matthias von Hülsen
Inicjator i dyrektor generalny festiwalu Krzyżowa-Music, Muzyka dla Europy. Wcześniej stworzył i rozwijał festiwale Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz w Szlezwiku-Holsztynie. Laureat nagrody Europejskiego Projektu Kulturalnego. Odznaczony Orderem Zasługi Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Federalnym Krzyżem Zasługi.


Karolina Kuszyk
Dziennikarka, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Publikowała m.in. w Die Zeit, Deutschlandfunk Kultur, Tagesspiegel Berlin, Tygodniku Powszechnym, Le Monde Diplomatique Polska, Notesie Wydawniczym i Instytucie Goethego w Warszawie. Pracuje jako mediator w Centrum Dokumentacji Ucieczek, Wypędzeń i Pojednania w Berlinie. Za twórczość autorską otrzymała m.in. Nagrodę Arthura Kronthala, Nagrodę Festiwalu
Literackiego w Miśni, była też autorką Książki Roku Liegnitzera.