rozmiar czcionki: A | A | A

Wyjątkowe wydarzenia na wrocławskich osiedlach

01.03.2024 14:51 14:51

20 projektów zostało wybranych w ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski konkursie Osiedla Kultury i Sztuki. Organizatorzy podczas konferencji prasowej zapowiedzieli wydarzenia, które już wkrótce odbędą się na wrocławskich osiedlach. Pierwsze z nich już 8 marca na wrocławskich Żernikach.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, OKiS-u oraz Wrocławskiego Forum Osiedlowego podsumowali nabór w konkursie na Osiedla Kultury i Sztuki. Rady Osiedla bądź grupy nieformalne wraz z artystami mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych na przedsięwzięcie kulturalne. W całej puli przeznaczonej na realizację projektu znalazło się 100 tysięcy złotych.


- To druga edycja konkursu po edycji pilotażowej w ubiegłym roku. Ponownie nabór cieszył się dużym zainteresowaniem. Widać, że w mieszkańcach drzemie potencjał, by organizować ciekawe wydarzenia dla lokalnej społeczności i energia, którą trzeba wykorzystać. Całą pulę środków udało się rozdysponować w niecały miesiąc. Już wkrótce 20 wydarzeń w całym Wrocławiu. Zachęcam, korzystajmy z osiedlowej kultury – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.


Do konkursu zgłosiło się 26 osiedli, 6 wniosków zostało odrzuconych z przyczyn formalnych. Pierwsze wydarzenie – spektakl teatralny - już 8 marca na wrocławskich Żernikach.


- Nie bez przyczyny Ośrodek Kultury i Sztuki jest organizatorem tego naboru. Od dawna zajmuje się adresowanymi bezpośrednio do mieszkańców projektami artystycznymi. Ten projekt jest dedykowany wszystkim osiedlom Wrocławia i bez względu na położenie chętnie podejmowany. Nie tylko osiedla peryferyjne zgłosiły chęć udziału, ale także te znajdujące się w centrum. Bez pomocy rad osiedli to by się nie udało – mówi Igor Wójcik, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.Wydarzenia kulturalne w ramach Osiedli Kultury i Sztuki odbędą się na: Nowym Dworze, Ołtaszynie, Wojszycach, Brochowie, Szczepinie, Przedmieściu Świdnickim, Przedmieściu Oławskim, Gajowicach, Swojczycach, Hubach, Kuźnikach, Polanowicach, Ołbinie, Księżu, Starym Mieście, Maślicach oraz na osiedlu Powstańców Śląskich, Pawłowice i Bieńkowice.


- Program spotkał się z bardzo dobrym odbiorem wrocławian. Mieszkańcy mogą spotkać się z kulturą na miejscu, na terenie swojego osiedla, w doskonale znanym sobie otoczeniu. Przede wszystkim nieodpłatnie, niezależnie od tego jaki posiadają status społeczny czy finansowy. To bardzo ważny aspekt tego programu, dodatkowo integrujący mieszkańców – mówi Michał Kwiatkowski z Wrocławskiego Forum Osiedlowego.


W ramach projektu mieszkańcy Wrocławia będą mogli wziąć udział m.in.: w koncercie kwartetu smyczkowego, artystycznym i teatralnym Dniu Dziecka, Urodzinach Gajowic, przygotowaniu artystycznego muralu, koncercie międzypokoleniowym oraz licznych warsztatach manualnych.


Obecnie nabór został zamknięty, ale organizatorzy zabiegają również o dofinansowanie projektu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby poszerzyć pulę środków konkursowych.


- Istotne jest nie tylko pokazanie na wrocławskich osiedlach wydarzeń artystycznych, ale również przybliżenie twórczości dolnośląskich artystów - mówi Izabela Duchnowska z Dolnośląskiego Laboratorium Kultury. – Czekamy jeszcze na rozstrzygnięcie konkursu ministerialnego. Jeśli dostaniemy środki z MKiDN to będziemy mogli ogłosić drugi nabór wniosków w tym roku – zapowiada.