rozmiar czcionki: A | A | A

Wrocławski Teatr Pantomimy rusza w trasę po Dolnym Śląsku

16.08.2023 15:08 15:08

Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza do udziału w objazdowych przedstawieniach wakacyjnych na Dolnym Śląsku. Pojawi się m.in. w Karpaczu, Głogowie i Sobótce.

Przedstawienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy pod tytułem „Mikrokosmos” w sierpniu i we wrześniu zostanie zaprezentowane w pięciu miejscowościach na Dolnym Śląsku: Kłodzku, Głogowie, Sobótce, Karpaczu i Miliczu. To miejsca na mapie regionu, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.


- Chciałem, żeby wrocławska pantomima pokazała się szerszej dolnośląskiej publiczności. W ten sposób pomysł, który nazwaliśmy Dolnośląską Ofensywą Kulturalną, czyli wychodzeniem z kulturą szeroko do mieszkańców regionu poza gmachy instytucji, przechodzi do kolejnego etapu. Po koncertach muzyki klasycznej i jazzowej czy projektach osiedlowych teraz włączamy działania poszerzające dostęp do kultury na Dolnym Śląsku o komponent teatralny. Spektakl, z którym Pantomima rusza w trasę jest spektaklem familijnym, dla całych rodzin. Wierzę, że zyska aprobatę publiczności, a takie działania trwale wpiszą się w aktywność teatru – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Jak informują twórcy, „Mikrokosmos” w reżyserii  Konrada Dworakowskiego to niepokorna i odważna interpretacja baśni H. Ch. Andersena pt. „Calineczka”. Tytułowa bohaterka nie jest stereotypowo pokazana jako bezbronna, czy zlękniona, ale zbuntowana, zadziorna i pewna siebie. Podróż po świecie zwierząt jest dla dziewczynki okazją do odnalezienia własnej tożsamości. Spektakl został przearanżowany na scenę plenerową z zachowaniem idei site specyfic, dzięki czemu jest możliwy do zagrania w każdych warunkach. Plenerowa wersja przedstawienia zwiększa również jego dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami.


- „Mikrokosmos” jest przedstawieniem kultowym. Mam nadzieję, że mieszkańcy małych miejscowości, tłumnie przyjdą na przedstawienia, ponieważ będziemy grać je w parkach, a jak wiadomo granie w plenerze jeszcze lepiej niweluje bariery w dostępie do kultury – mówi Agnieszka Charkot, dyrektorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy.


Oryginalne kostiumy Marii Balcerek, muzyka Piotra Klimka oraz zaskakujące wykorzystanie rekwizytów, tworzą niezwykle plastyczną wizję świata w skali mikro. Przedstawienie jest adresowane do widzów od 5. roku życia. „Mikrokosmos” będzie można zobaczyć 20 sierpnia w Sobótce, 26 sierpnia w Karpaczu, 30 sierpnia w Głogowie, 3 września w Kłodzku i 6 września w Miliczu.


- Mapa wydarzeń, które realizujemy w ramach Dolnośląskiej Ofensywy Kulturalnej jest coraz bardziej wypełniona. Obecnie docieramy z naszymi wydarzeniami do miejsc, w których naprawdę rzadko bywają wybitni artyści. Publiczność oczekuje takich prezentacji. Mamy zawsze problem z krzesłami, bo tak wiele osób chce wziąć w nich udział. Cieszę się, że Wrocławski Teatr Pantomimy dołączył do tej parady sztuki, która odbywa się na Dolnym Śląsku – mówi Marek Sztark z Dolnośląskiego Laboratorium Kultury.


Plan objazdów został przygotowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.