rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta studyjna w zakładach przetwarzania odpadów w Estonii

04.10.2024 15:25 15:25

Za nami pierwszy wyjazd studyjny organizowany przez Samorząd Województwa w ramach projektu „Ecologic- Study Trails II”. Dolnośląscy samorządowcy odwiedzili elektrownię IRU oraz zakład EKT Ecobio w estońskiej miejscowości Maardu.

Celem projektu „Ecologic” jest poszerzenie wiedzy i promocja ekologicznych rozwiązań z zakresu segregacji i utylizacji odpadów, stosowanych w regionach Unii Europejskiej oraz edukacja w zakresie bezpieczeństwa i innowacyjności tego typu rozwiązań.


- Urząd Marszałkowski od dłuższego czasu podejmuje działania, które mają na celu edukowanie zarówno samorządowców jak i mieszkańców o istnieniu i funkcjonowaniu takich instalacji. Odpady są cennym paliwem, z którego produkuje się tu, w Tallinie, prąd i ciepło. Dzięki temu, ludzie mają dostęp do taniej energii, mimo wzrastającej inflacji – mówi Piotr Karwan – Wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Radny Województwa Dolnośląskiego.


Delegacja odwiedziła Elektrownię IRU, która jest zlokalizowana w miejscowości Maardu, w pobliżu stolicy kraju. Jest to zakład kogeneracyjny, należący do firmy Enefit Green z Eesti Energia jako spółką niezależną. Pierwszy oddział elektrowni został uruchomiony w 1978 roku i początkowo działała jako kotłownia, a 4 lata później została przekształcona w elektrownię. Obecnie IRU składa się z trzech oddziałów. Oddziały 1 i 2 korzystają głównie z gazu ziemnego, z olejem opałowym jako rezerwą, natomiast trzeci oddział zasilany jest odpadami komunalnymi.


- Elektrownie wykorzystujące odpady to skuteczne rozwiązanie. W tego typu zakładach obowiązują rygorystyczne standardy i wymogi, które są regularnie nadzorowane przez odpowiednie organy ochrony środowiska. Takie przepisy stosowane są zarówno w Estonii, jak i w całej Unii Europejskiej – wyjaśnia Mark Tull, Area Manager w IRU, Dyrektor Programowy Instytutu Inżynierii Energii Elektrycznej i Mechatroniki na Uniwersytecie Technicznym w Tallinnie.


Elektrownia w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na ciepło w Maardu oraz w części Tallina, a wytwarzana przez nią energia elektryczna jest sprzedawana na międzynarodowej giełdzie Nord Pool.


Uczestnicy projektu odwiedzili także wyjątkową instalację biogazową EKT ECOBIO, która wykorzystuje odpady organiczne z gospodarstw domowych jako surowiec do produkcji rafinowanego biometanu i nawozów organicznych.


- Zaletą jest to, że nasz kraj samodzielnie produkuje gaz – 2 mln metrów sześciennych rocznie – i z niego korzysta. W ubiegłym roku autobusy w Tallinie przejechały 6,5 mln kilometrów na biogazie wytworzonym w naszym obiekcie – zaznacza Kalle Grendys - Development Manager w EKT ECOBIO.


Całkowita inwestycja w instalację tej firmy wyniosła 14 milionów euro. Projekt otrzymał 3,9 mln euro wsparcia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


- W wizytach studyjnych uczestniczą przede wszystkim przedstawiciele samorządów terytorialnych Dolnego Śląska, w których potencjalnie tego typu instalacje będą projektowane i w przyszłości powstaną – dodaje Grzegorz Kubicki – Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska UMWD.


W ramach drugiej edycji projektu Ecologic przedstawiciele dolnośląskich samorządów odwiedzą łącznie trzy zakłady przetwarzania odpadów znajdujące się w Niderlandach, Austrii oraz Estonii.  Do Tallina przyjechali samorządowcy repezentujący 10 dolnośląskich gmin i miast: Podgórzyn, Szklarska Poręba, Piechowice, Jeżów Sudecki, Lubomierz, Miłkowice, Wałbrzych, Chojnów, Osiecznica i Kowary.