rozmiar czcionki: A | A | A

W Krakowie rozmawiali o ścieżkach rowerowych

16.11.2021 09:34 09:34

W Krakowie Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego spotkał się z Łukaszem Smółką – Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego. Rozmawiano o idei, realizacji i efektach projektów Cyklostrada Dolnośląska i VeloMałopolska oraz o planach na przyszłość związanych z rozwojem turystyki rowerowej w tych regionach.

Samorządowcy omawiali pionierskie i unikalne w skali swych regionów projekty budowy sieci regionalnych tras rowerowych o najwyższym standardzie. Przedstawiciele Dolnego Śląska opisali samorządowcom z Małopolski pomysł Cyklostrady Dolnośląskiej, a wicemarszałek Małopolski omówił szczegóły projektu na terenie swojego województwa, czyli VeloMałopolska podkreślając, że Małopolska od zawsze stanowiła kluczową destynację turystyczną dla mieszkańców Polski.


Podczas spotkania obydwie strony wymieniły się doświadczeniami i poglądami, które umożliwią w przyszłości doskonalenie własnych pomysłów. Wspólnie doszli także do wniosku, że trasy rowerowe powstające w tych regionach to nie tylko oferta kierowana do turystów, ale przede wszystkim sposób na aktywny i zdrowy styl życia dla mieszkańców.


- Jazda na rowerze to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu i jednocześnie zadbanie o zdrowie. Zamierzamy wykorzystać to, że na Dolnym Śląsku – podobnie jak w Małopolsce – nie brakuje szlaków rowerowych oraz miejsc, w których można tworzyć nowe trasy. Jednym z pomysłów Województwa Dolnośląskiego na promocję turystyki rowerowej oraz zapewnienie rowerzystom bezpiecznych przejazdów jest Cyklostrada Dolnośląska, nad której stworzeniem pracujemy wspólnie z samorządami – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Dolnoślązakom i naszym gościom umożliwi to poznanie regionu od ciekawej i bardzo malowniczej strony. Rozwinięta turystyka sprawi z kolei, że nasze firmy będą mieć szansę na stabilną działalność i rozwój – dodaje.


Zarówno Dolny Śląsk, jak i Małopolska mocno stawiają na promocję turystyki rowerowej, podkreślając, że nie jest to tylko oferta na wypoczynek kierowana do turystów, ale przede wszystkim możliwość aktywnego i zdrowego stylu życia dla mieszkańców, a także szansa dla lokalnych firm na stworzenie ciekawej oferty dla rowerzystów.


- Dotychczas wizytówką regionu były szlaki piesze, w tym głównie na terenach górskich oraz te umożliwiające wędrowanie na nartach. Teraz Małopolska staje się najbardziej rowerowym regionem w kraju - mówi Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. - Bezpieczne i odseparowane od ruchu samochodowego drogi rowerowe umożliwiają dojazd na rowerze do szkoły i pracy, a bliskość i dostępność tras rowerowych umożliwia mieszkańcom miast szybki „wypad za miasto” na rowerze – dodaje wicemarszałek.