rozmiar czcionki: A | A | A

Stypendia Województwa Dolnośląskiego wręczone

10.03.2023 12:10 12:10

Kompozytorzy, muzycy, literaci, ludzie filmu i teatru, artyści plastycy. W tym roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyznał 20 stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.

Spośród 132 zgłoszeń wyłonione zostało grono 20 dolnośląskich twórców, artystów oraz osób zajmujących się upowszechnianiem kultury. Uroczyste wręczenie stypendiów odbyło się w piątek, 10 marca, w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Komisja Oceniająca, rekomendując Zarządowi Województwa Dolnośląskiego wybrane przedsięwzięcia, stanęła przed wymagającym zadaniem.


- Rozstrzygnięcie naboru stypendialnego nie należało do łatwych ze względu na liczbę wniosków oraz ich wyjątkowo wysoki poziom. To oczywiście powód do dumy, że w naszym regionie mamy tak zdolnych artystów, ale też kolejny sygnał, że pozainstytucjonalne środowisko kultury ma olbrzymi potencjał i powinno być wspierane jeszcze intensywniej. Intuicja nas nie zawiodła, dlatego w tym roku podwoiliśmy budżet i podnieśliśmy przyznane kwoty stypendiów do poziomu 6 lub 12 tysięcy złotych, w zależności od złożoności projektu danego twórcy – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Podwojenie budżetu na stypendia daje laureatom jeszcze większe możliwości realizacji swoich pasji. Wśród laureatów tegorocznych dolnośląskich stypendiów artystycznych znaleźli się między innymi: legniczanka Sara Dragan, jedna z najbardziej obiecujących skrzypaczek swojego pokolenia, już teraz koncertująca na całym świecie; wrocławski artysta Jakub Zasada, zajmujący się projektowaniem plakatów czy też bardzki rzeźbiarz Tomasz Karamon, który jest pasjonatem dolnośląskiego rzemiosła piernikarskiego.