rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie z Ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec

15.09.2021 15:07 15:07

Rozmowa o sukcesie zakończonego przed kilkoma dniami Forum Ekonomicznyego w Karpaczu, wspólne przedsięwzięcia i dalsza współpraca to najważniejsze tematy dzisiejszego spotkania Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Dra Arndta Freitaga von Loringhovena z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Cezarym Przybylskim.

W spotkaniu uczestniczyli także Hans-Jörg Neumann - Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu oraz Krzysztof Bramorski - Pełnomocnik Marszalka ds. Kontaktów Międzynarodowych i przedstawiciele Wydziału Współpracy z Zagranicą urzędu marszałkowskiego. Wśród poruszonych tematów znalazły się także ważne inwestycje realizowane na Dolnym Śląsku, ale także aktualna sytuacja epidemiczna po obu stronach granicy.


Dolny Śląsk od lat prowadzi aktywną współpracę z partnerami z Niemiec. W ciągu ostatnich 12 miesięcy miały miejsce ważne wydarzenia, takie jak m.in. prezentacja Dolnego Śląska podczas Dnia Saksońskiego w Ambasadzie Niemiec, podczas której zaprezentowaliśmy atrakcje turystyczne oraz produkty regionalne. W czerwcu br. nastąpiło też oficjalne otwarcie Regionalnego Biura Dolnego Śląska w Saksonii. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, sejmikowi radni oraz przedstawiciele Ambasady RP w Berlinie, Premier Saksonii, ministrowie rządu saksońskiego, Prezydent Landtagu Saksonii wraz z szefami komisji. W uroczystości uczestniczyli także  przedstawiciele środowisk gospodarki, kultury i nauki obydwu regionów. Uroczystości wpisywały się w obchody jubileuszu 30-lecia podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy i były okazją do zaktualizowania tego dokumentu.


Już w październiku możemy się spodziewać kolejnych wydarzeń organizowanych w kooperacji z partnerami z Niemiec. Pierwszym z nich będzie kolejna edycja Nagrody Kulturalnej Śląska – organizowanej od 1993 roku, podczas której nagradzani są wybitni twórcy z Polski i Niemiec. Laureatami byli m.in. abp Alfons Nossol, Olga Tokarczuk, Tadeusz Różewicz, Wojciech Kilar, Henryk Tomaszewski i prof. Jan Miodek. Kolejnym będzie Forum Gospodarcze Dolny Śląsk – Saksonia, które zaplanowane jest na połowę października. Forum organizowane jest naprzemiennie co 2 lata przez Urząd Marszałkowski oraz Saksońskie Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Transportu przy wsparciu Saksońskiej Agencji Wspierania Gospodarki. Uczestnikami wydarzenia, które w tym roku odbędzie się po raz 14-sty, są firmy z Saksonii i Dolnego Śląska i każdorazowo uczestniczy w nim kilkudziesięciu przedstawicieli przedsiębiorstw.